OLUMSUZ DÜŞÜNCE DÖNGÜSÜNDEN KURTULMA-RUMİNASYON NEDİR? NASIL KURTULURUZ?

Bugün çoğumuzun içine sıklıkla düştüğü bir durum olan Ruminasyon’dan bahsedeceğim. Ruminasyon nedir? Ruminasyon zihinsel geviş getirmektir. Yani herhangi bir şekilde kendinizi mutsuz, endişeli ya da üzgün hissettiğiniz de bu durumun olası nedenleri ve sonuçları hakkında tekrar tekrar, tekrar tekrar düşünme durumuna Ruminasyon yani zihinsel geviş getirme diyoruz. Diyelim ki sabahleyin kalktınız ve kendinizi gerçekten çökkün hissediyorsunuz.

Hiçbir şey yapmazsınız. Yok. Sanki her yeriniz ağrıyor. Hiç dinlenmemiş hissediyorsunuz.

Hiç işe gidesiniz yok başlıyorsunuz düşünmeye. Ya ben niye hep böyle hissediyorum? Bunun nedeni ne olabilir? Yoksa depresyonda mıyım? Evet evet. Depresyondayım galiba. Geçen gün okumuştum belirtilerini. Belirtilerin çoğu bende var. Aslında bunun sebebi. Geçen gün yaşadığım şu şu olay da olabilir ya da belki de şundan kaynaklı olabilir. Yoksa demir eksikliği mi var? Yok yok ya. Bunun sebebi bence depresyon. Tabi kesin depresyon. Neden olmasın ki? Benim yaşadığımı kim yaşasa depresyona girerdi. Şimdi ne olacak? Ya ben ya sürekli böyle hissedersem? Ya bu yarın da olursa, öbür gün de olursa? Ya benim işime de yansırsa, işe yansırsa beni kesin işten atarlar. İşten atarlarsa krediler ne olacak? Yok ya bu böyle olmaz. Ama neden böyle ki?

Bak şimdi sürekli bunları zihninden tekrar tekrar tekrar geçiriyorsan. Gün içerisinde kendini sürekli bu düşünceleri yakalanmış şekilde buluyorsan. Evet sen de Ruminasyon yapıyorsun. Neden zihinsel geviş getirme dedim? Çünkü Ruminasyon kelimesinin kökeni Latince Rumen kelimesinden geliyor ve Rumen de geviş getiren hayvanlarda midede fermentasyonun gerçekleştiği bir bölümün adı. Yani bizler Ruminasyon yaparken adeta geviş getiriyoruz.

Şöyle ki o düşünceleri tekrar tekrar çıkartıp zihnimize getirip çiğnemeye devam ediyoruz ve bu durum kadınlarda erkeklere oranla çok çok daha fazla. Yani evet biz kadınlar çok daha fazla ruminasyon yapıyoruz. Tabii bu kadar mükemmel bir yapıda olunca bazı sorunlar da olabiliyor. Napcan? 🙂

Ruminasyon depresyona ya da anksiyete ve daha pek çok ruhsal bozukluğu yakalanma ihtimalinizi arttırır. Hali hazırda zaten depresyonunuz varsa bu durumdan kurtulmanızı zorlaştırır. Anksiyeteniz ya da panik atağınız varsa ise atakların gelme sıklığını artırmaktan başka hiçbir işe yaramaz. Yani sizi ya da sorunun çözümüne hiçbir faydası olmadığı gibi şu anda hali hazırda bulunan durumunuzda daha kötü bir duruma sizi sokar.

O zaman ne yapmak lazım? Nasıl kurtulacağız bu durumdan?

Aslında atalarımız ne güzel söylemiş.

“Ayağını sıcak tut, başını serin, gönlünü ferah tut düşünme derin.” Doğru söylemişler. Gerçekten de Ruminasyonın çözümlerinden bir tanesi bu.

Yani ne yapacağız? Hiç düşünmeyecek miyiz? Düşünmeden problemlerimizi nasıl çözeriz falan demeyin bana. Bir kere problemi çözebilmek için sakin kafa lazım. Belli ki problemin çözümü için o an doğru bir zaman değil. O yüzden kafanın daha sakin olduğu başka bir zamana ertele o çözümü gerçekten de Ruminasyonla ilgili kuramlara baktığımızda mesela tepki stilleri kuramına baktığımızda, bize araştırmalar gösteriyor ki Ruminasyon sırasında daha doğrusu herhangi bir depresif durumdayken birey eğer tepkisel yani kaçınmacı dikkat dağıtıcı tepkiler veriyorsa bu bireylerin ruminasyondan kurtulma ihtimali daha fazla. Ancak tam tersine ruminatif tepkiler veriyorsa, yani tekrar tekrar içinde bulunduğu ruh durumunu, neden orada olduğunu, niye hep böyle hissettiğini, bunun olası sonuçlarını düşündüğü zaman ise durum daha kötüye doğru gidiyor. O yüzden evet, bazen dikkati dağıtmak gerekir. Ruminasyondayken de doğru yöntem dikkati dağıtmak olabilir. Bir kere Ruminasyon ile baş edebilmek için ruminasyonun ne olduğunu bilmek gerekiyor ki, o anın içine düştüğünüz zaman etiketi koyabilirsiniz, teşhis edebilirsiniz. Yani kendimizi böyle kara kara problemle ilgili düşünürken bulursanız hemen şunu söyleyin. Aha şu anda ruminasyon yapıyorum. Geçen gün videoda izlemiştim evet bu ruminasyon ve bunun bana hiçbir faydası yok. Hemen bırakıyorum deyip hemen düşüncenizi ve davranışınızı dikkat dağıtıcı başka aktivitelere doğru yönlendirin.

Mesela ben ne zaman ruminasyona düşsem, düşünmeyi erteliyorum. Yani diyorum ki şu an ruminasyondayım. Kaygılıyım düşünmek için şu an doğru zaman değil yarın daha sakin kafayla düşünürüm. Şu an hiçbir katkım olamaz bu soruna daha da beter hale getiririm. Bırakıp ertelerim. Sürekli erteleyin anlamında söylemiyorum bunu. Gerektiği zaman ertelemek işe yarar. İkinci olarak ne yapabilirsiniz?

Bazı durumlarda daha çok ruminasyona düşeriz. Mesela yalnız başınayken o yüzden sosyalleşmek ruminasyona iyi gelir. Olabildiğince sosyalleşmeye çalışın. Dışarı çıkın, arkadaşlarınızla görüşün. Çünkü tek başınıza kaldığımızda daha çok düşünceler başımızı üşüşür. Yine hayattaki bazı rutinler de ruminasyonu çoğaltabilir. Mesela.

Hüzünlü müzikler dinlemek.

Hüzünlü kitaplar okumak, hüzünlü yapımlar izlemek, ruminasyonu çoğaltır, adeta çağırır o düşünceleri boş boş oturmak.

Bunlar formülasyonu çoğaltan şeyler. O zaman ne yapacağız? Bu aktivitelerin yerine daha eğlenceli ve daha çok dikkatimi dağıtan aktiviteler koyacağım. Hüzünlü müzikler. Dinleme kardeşim, ne gerek var seni üzmekten başka ne işe yarıyor? Daha aktif, daha tempolu, daha sana iyi gelen müzikler dinle daha iyi gelen yapımlar izle. Bazı yapımlar mesela bana çok iyi geliyor. Onları özellikle izliyorum. Zaten hayat da dizi izlemen komedi dizileri hariç. Bunu belki daha önceki videolarında da söylemişimdir. Özellikle Türkiye’de aman aman Türk yapımlardan bahsediyorum. Bunun dışında ruminasyonla ilgili olarak ne demiştik?

Boş boş oturmak bizi daha çok ruminasyona doğru iter. O zaman ne yapalım?

Dikkatimizi dağıtacak aktiviteler yapalım. Mesela ben ne zaman ruminasyona düşsem tak atıyorum kendimi dışarı bir milyoncuya koşturuyorum. Bir milyoncunun o rafları arasında gezinirken, o oyuncağa cıncığa bakarken ooohoo bambaşka dünyalara dalıyorum.

Ya da evdeyim. Dışarı çıkmak istemiyorum ama ruminasyondayım ne yapıyorum? Hemen temizliğe vuruyorum kendime hemen temizlik yapmaya başlıyorum.

O kirler yağlar falan akarken o temizliğin planını, programını yaparken o bütün dertler hakikaten de uçup gidiyor.

Bakın bunu gerçekten komiklik olsun diye söylemiyorum. Hakikaten de ev işi yapmak ruha iyi geliyor. Bunu iyi yapmış bilimsel çalışmalar var. Bir kere her şeyden öte hareket ediyorsunuz. Hareket etmek iyidir. Bunun dışında bir de o kirlerin, yağların akması, o planlama yapmak, daha sonra daha temiz görmek gerçekten de iyi geliyor. Yani “Kadir Ezildi” doğru söylüyor. Buradan ona selamlar olsun. Hakikaten mal da yalan mülkte yalan koy bir kova su sile sile dolan, dert keder falan kalmıyor. Ha diyeceksin ki ya ben temizlikten nefret ederim. O zaman dikkatini dağıtacak başka bir aktivite yap. Yani bu senin yine aktif olmanı sağlayacak bir hobin olabilir. Yani çık ne bileyim! Balık tutmak mı, puzzle yapmak mı, resim yapmak mı? Neyse o aktiviteyle ilgilen bak ruminasyonun  dağılmaya başlayacak. Tabii tüm bunları yapmana rağmen hala kurtulamıyorsan. E o zaman belki sen bununla tek başına başa çıkamıyorsunuz. Bir destek almam sana faydalı olabilir. Tabii ki her zaman, her türlü problemde bir uzmandan uzman derken kimi kastediyorum? Üstüne basarak söylüyorum. Bu gibi durumlarda kesinlikle ve kesinlikle psikiyatristlerden ve uzman klinik psikologlardan destek alın. Bunun dışındaki o koçu, bu koçu, bilmem ne koçu, yaşam koçu falan bunlar değildir. Bunların doğru yeri insanlar aldıkları, sınırlı sürelerde aldıkları eğitimlerle psikologculuk oynuyorlar. Lütfen bunlara karşı paranızı ve sağlığınızı koruyun. Paradan geçtim. Ruhsal sağlık bu kadar kolay bir şey değil. Tehlikeye atılacak bir şey değil. O yüzden özen göstermek gerekiyor. Lütfen ruhsal problemlerle ilgili olarak psikiyatrislerden ya da uzman klinik psikologlardan destek alın. Ayrıca Ruminasyon probleminiz varsa yine şiddetle sizi önerdiğim bir başka bir videom var ki o da şurda çıkacak herhalde “Aşırı düşünmekten nasıl kurtulabiliriz?” Videosu. Bunu mutlaka izleyin. Videonun sonunda ufak bir uygulama yaptırıyorum. Bu uygulamayı her gün düzenli yaptığınızda çok iyi geldiğini göreceksiniz. Bu gibi konularla ilgileniyorsanız eğer kanalına abone olabilirsiniz. Böylelikle yeni gelen videolardan haberdar olmuş olursunuz. Ayrıca özellikle video çekilmesi istediğiniz konular varsa aşağı yorumlara yazarsanız çok memnun olurum. Ben de hangi konuda bir çeksem acaba gibi düşünmekten kurtulmuş olurum. Instagram’da da takip edebilirsiniz Psk. Özlem Tokgöz adıyla aratıp bulabilirsiniz.

Ruminasyonsuz günler diliyorum. Kendinize iyi bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir