SİGARAYI BIRAKMA YOLU [İLAÇSIZ DOĞAL YÖNTEM] SİZİN İÇİN DOĞRU YÖNTEM BU OLABİLİR

Efendim merhabalar eğer sigarayı bırakmak istiyorsanız. Bir şeyler denediysen Ya da bırakıp Sonradan tekrar geri döndüyseniz Belki benim bırakma yöntemim Sizin işinize yarar diye paylaşmak istedim.

Tamamen kendi deneyim paylaşımın bu illaki doğrudur demiyorum Sigarayı bırakma yöntemlerinden bir tanesidir isteyen bundan faydalanabilir. Ben ne yaptım? Ben nasıl bıraktım. Ben 15 sene boyunca günde bir paket sigara içtim. Zaman zaman bir paketin altında olduğu da oluyordu Ama 17 yaşından itibaren 32 yaşına kadar yoğun bir şekilde sigara içtim. Ve bir gün artık bunu bırakmak istediğime karar verdim çünkü sağlığına olan zararlarını görmeye başladım. Ve bundan vazgeçeceğim dedim. Ne yaptım? Bir anda bırakmadım onu söyleyeyim bir anda bırakamadım. Beni çok yıpratacağını yoracağını düşündüm ve cesaret edemedim açıkçası Ne yaptım peki? Azalttım. Azalta azalta bıraktım. Küçük hedefler belirledim. Dedim ki örneğin günde 20 tane mi sigara içiyorsun. Bu ay bunu Günde 15 taneye düşüreceksin. Biraz uzun benim sigarayı bırakmam Birden biri olmadı ama Adım Adım istikrarlı bir şekilde kararlı bir şekilde ilerledim 1 ay boyunca günde 20 tane içiyorsam 15 tane içtim. 2.ay Yeni Hedef belirledim bu ay günde 10 tane içeceğim O ayı günde 10 tane içerek Devam ettirdim ardından öbür aya geçtiğimizde Günde 5’e düşürdüm. 5’er 5’er 5’er günlük olarak azaltma tekniği ile Bıraktım en son 3 taneye Düşürdüğünde Bunları Her yemekten sonra bir tane şeklinde yapmaya başlamıştım. Fakat günde 3 taneye düşürdükten sonra fark ettim ki o 3 taneyi tamamlayamıyorum unutuyorum Yani Örneğin İşte aslında Akşam yemeğinden sonra da bir hakkım var ama aklıma gelmiyor. 15 sene boyunca Yoğun bir şekilde içmiş bir insan olmama rağmen artık hatırlamamaya başladım. Sonra dedim ki günde üç taneyi Mademki Ben Unutuyorum çoğu zaman 1 tane 2 tane anca içiyorum bunu ben komple bırakayım dedim. Sonraki süreçte de hiç içmemeye başladım.

Ne oldu bu süreçte işimi kolaylaştırması için bazı tekniklerden faydalandım Mesela bana Sigarayı hatırlatan bazı ritüellerden vazgeçtim. Örneğin nedir Sigaradaki en büyük keyiflerimizden bir tanesi şuydu: Özellikle çalıştığımız Arkadaşlarımla beraber Öğle yemeğinden sonra özellikle Bir Türk kahvesi ve onun yanında Sigara keyfi Mesela bu Türk kahvesi Yemekten sonra Türk kahvesi alışkanlığından Kahve içince bana onu hatırlatacaktı. Birbirini çağrıştıracağı için. Türk kahvesi içmemeye başladım. Yemeklerden sonra o alışkanlığı bıraktım. bir süre sonra da hakikatten de işle yaradı Gün içerisinde aklıma her sigara geldiğinde çay ya da su içmeye başladım.

Çay derken Ihlamur Bitki çayları hani size çok Yan etkisi olmayacak zararları nispeten daha az mesela bir adaçayını daha az içiyordum çünkü adaçayının fazlası zararlı daha çok ıhlamuru yükleniyordum ya da suya yükleniyordum. Bu da birazcık el alışkanlığı ile de alakalı. Yani aklıma Sigara geldiğinde ne yapayım elimi oyalayım, gideyim su içeyim. Bitki çayı içeyim gibi… Biraz yer değiştirmede yaparak zaman içerisinde kendimi avuttum. Oyaladım. Bir süre sonra artık gerçekten de Sigara aklıma gelmemeye başladı. Bunun dışında başka ne yaptım. Bana sigarayı hatırlatan diğer ritüellere de bir süre ara verdim. Yani ben şunu demiyorum artık Asla işte kahve içmeyin asla Arkadaşlarınıza sigara arasına çıkmayın demiyorum ama en azından ilk bırakma sürecinde Hatırlatmaması Anımsatmaması adına Bunlardan vazgeçtim. Mesela sigarayı bıraktığımda en çok üzüldüğüm şeylerden birisi Şuydu. İşyerindeki arkadaşlarımla beraber Sigara molalarında çok güzel sohbetler edilir O sohbetten mahrum kalmak beni üzüyordu Ama bir süre sonra alışmaya başladım buna da. Hatta bir süre sonra ben de çıkmaya başladım Sigara içmememe rağmen Canım istemiyodu zaten Aklıma çok gelmiyordu. Dolayısıyla da sohbetten de mahrum kalmamış oluyordum. Ben bu şekilde azaltarak bıraktım.

Kendimi çok yıpratmadım. Çok acı çekmedim açıkçası sigarayı bırakırken. Takviye olarak herhangi bir antidepresan ya da herhangi bir ilaç kullanmak durumunda kalmadım. Ben de işe yaradı demiyorum ki herkes de işe yarar asla öyle bir iddiam yok çünkü biliyorum ki herkesin Fizyolojik sistemi ve zihinsel sistemi Farklı ama aranızda Bunu kullanarak bir iki kişi bir Sigarayı bırakabiliyorsa Ne mutlu. Kârdır. Sağlık adına yapılmış büyük bir yatırımdır. O yüzden ben bu tecrübemi sizlerle paylaşmak istedim. Özellikle bir anda sigarayı bırakan insanlar hep şunu iddia ederler. ya bir yanda bırakırsın ya da asla bırakamazsın. Azaltarak bırakılmaz öyle bir şey yok Bunlara inanmayın bunları dinlemeyin onlar da işe yaramış olabilir ama işe yarayan insanlar var mesela ben. Ben azaltarak bıraktım ve başardım. Belki siz de yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir