ZİHİN TEMİZLEME MEDİTASYONU

Merhaba psikoloji severler. Bugün sizlerle sizi gevşetecek zihinde canlandırma imajinasyon tekniğiyle görselliğin gücünü kullanarak zihninizi rahatlatabileceğiniz bir egzersiz yapacağız. Bunun için rahat bir yere geçin. İster uzanın ister oturun. Gözlerinizi kapatın ve telkinleri dinleyin. Rahat bir yere oturuyorum ve yavaş yavaş gevşiyorum. Gözlerimi kapatıyorum. Ve sırtımı dayadığım yeri hissediyorum. Zihnimin serbest kalmasına izin veriyorum. Ve oturduğum yere daha çok gömülüyorum. Burnundan rahat ve yavaş bir nefes alıyorum ve daha da yavaş bir şekilde nefesimi veriyorum. Her nefis alışımda vücuduma enerji ve oksijen giriyor. Nefes aldıkça ve verdikçe bütün gerginlikler benden uzaklaşıyor. Ve ben gittikçe sakinleşiyorum. Yavaş yavaş rahatladığımı hissediyorum. Nefesimi her verişte bedenimi kaplayan gevşeme duygusunu hissediyorum. Tüm vücudum gevşiyor. Sakin, rahat ve huzur doluyum. Şimdi daha önce kendimi çok iyi hissettiğim bir yeri düşünüyorum. Belki bir orman, belki bir deniz kenarı, belki de evim. Bu yere şöyle bir göz atıyorum. Bütün ayrıntıların farkına varıyorum. Etrafımda olan her şeyi detaylarıyla gözümde canlandırıyorum. Burası kendimi çok iyi hissettiğim bir yer. Renkleriyle, şekilleriyle, kokularıyla. Dokunduğunda bıraktığı hislerle canlı bir şekilde kendimi bu yerde görüyorum. Sanki gerçekten ordayım. Ve etrafı inceliyorum. Bulunduğum yeri keşfederken detayların keyfini çıkarıyorum ve burada olmanın bana ne kadar çok anlam ifade ettiğinin farkına varıyorum. Burası hiçbir şeyi yapmak zorunda olduğum bir yer değil. Hiçbir yere gitmek zorunda olmadığımı, burada sadece rahatladığımı düşünüyorum. Ben rahatlatırken bu güzel duygu vücudumun bütün hücrelerini işliyor. Burada olmak gerçekten çok hoşuma gidiyor. Bu duyguya istediğim kadar sahip olabilirim. Burada olmak gerçekten çok huzur verici. Şimdi lütfen kendinizi bu huzur dolu yerde görün ve birkaç dakika bunun tadını çıkartın.

Vücudum tamamen gevşedi. Sakin, rahat ve huzur doluyum, tüm gerginlikler vücudumuzdan akıp gidiyor. Yavaş ve sakin bir şekilde nefes alıp vermeye devam ediyorum. Şimdi bulunduğum yerden kalktığımı ve bir yolda yürüdüğümü görüyorum. Hava güneşli, yolun sağ ve sol tarafında yerlerde rengarenk çiçekler var. Bu renk renk canlı çiçekleri görün. Yavaşça bu güzel yolda ilerliyorum. Çiçekleri inceliyorum. Yerdeki çiçeklerin arasında solmuş, kurumuş çiçekler de olduğunu görüyorum. Bunlar benim olumsuz düşüncelerim. Sıkıntı veren duygularım, korkularım, kaygılarım. Beni üzen her şey. Şimdi yere eğilip. Bu solmuş çiçekleri tek tek topluyorum. Her birini kökünden topraktan söküp elimdeki bir torbaya dolduruyorum. Tüm solmuş çiçekleri tek tek söktüğünüzü görün! Bazıları gelmek istemiyor. Ben zorla onları söküyorum ve solmuş tüm çiçekleri toplayıp torbama dolduruyorum. Tüm solmuş çiçekleri topladım. Şimdi bahçem çok daha güzel. Tüm çiçekler canlı ve renkli. Hiç solmuş çiçek kalmadı. Yürümeye devam ediyorum. Biraz ileride bir kapı görüyorum. Kapının yanında büyük bir ateş yanıyor. Yanan ateşin içine torbamdaki solmuş çiçekleri atıyorum. Solmuş çiçekler bir bir ateşin içinde yanıp kül oluyor. Solmuş çiçekler yazdıkça içimi güven ve huzur duygusu doluyor. Kapının yanına ilerliyorum ve açıyorum. Kapıyı açtığımda yemyeşil bir orman beni karşılıyor. Her yerde büyük ağaçlar var. Ağaçların ardındaki yeşillikler, rengarenk çiçekler arasında yürüyorum. Etrafta yeşilin binlerce tonu var. Derin bir nefes alıyorum. Aldığım bu nefeste bu güzel rüyayı ve ormanın kokusunu iyice içime çekiyorum. Kafamı kaldırıyorum, gökyüzünün derin maviliğine bakıyorum. Masmavi, bulutsuz bir gökyüzü. Güneş bana göz kırpıyor. Güneş ışıklarının bütün bedenimi ısıttığı şu anda hissediyorum.

Doğayla iç içeyim. Her yerde çimen kokusu, toprak kokusu, kuş cıvıltılarını dinliyorum. Her adımında daha çok gevşiyor. Etrafımı daha çok farkına varıyorum. Yeşil bir huzurdayım mavi bir özgürlükte. Bu güzel yerde yürüdükçe her adımda kaygılarımı geride bırakıyorum. Derin bir nefes alıyorum. Ve veriyorum. Kendimi her an güvende hissediyorum. Sanki koruyucu bir melek beni her şeyden koruyor. Sahip olduğun tüm güzelliklere şükrediyorum. Bir bebek kadar huzurlu ve sakinim. Güzel olan her şeyi hak ediyorum. Değerliyim. Kendimi olduğum gibi kabul ediyorum. Zayıf yanlarımı, tüm duygu, düşünce ve davranışlarımı, kabul ediyorum. Geçmişteki yanlışlarımı, hataları mı? Kabul ediyorum. Tüm bunların olması gerektiği için olduğunu biliyorum. Olan her şeyin en yüksek hayra hizmet ettiğini biliyorum. Kendimi olduğum gibi kabul ediyorum. Geçmişimi affediyorum. Ve bu kabul kendime olan güvenimi artırıyor. Kendime güveniyorum. Temizlendim arındım. Affettim ruhum ve bedenim tüm yüklerinden kurtuldu. Geçmişin bütün yükünü geride bırakıyorum. Yaşamın duru ve temiz. Her zaman bir çözüm yolu vardır ve bunu görecek ve uygulayacak güçteyim. Nefeslerini hep kontrol ediyorum. Belli bir ritmi tutturdum. Vücudum Rahat. Başım yumuşacık. Sırtım Rahat. Bütün ağırlığımı yer çekimine bıraktım. Beni geren, sıkan, sinirlendiren hiçbir şey yok. Şimdi artık bulunduğum zamana geri dönmek için hazırım. 5’ten başlayarak geriye doğru sayacağım. Ve her adımda biraz daha uyanacağım. Gözlerim hala kapalı. Bire gelince gözlerim açılacak ve bedenim enerjiyle dolacak. 5. 4. Yavaş yavaş uyanıyorum. 3. Dikkatimi toplamaya başlıyorum. 2 nefes alkışlarım derinleşiyor. 1. Derin bir nefes alıyorum ve gözlerimi açıyorum. Uyanığım ve kendimi çok rahatlamış ve enerjik hissediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir