SİZİ DAHA ÇEKİCİ YAPAN 5 KUSUR

Kendinizle ilgili beğenmediğiniz ya da kusur olarak gördüğünüz hangi yönleriniz var, hangi özelliklerinizi beğenmiyorsunuz? Pek çok insan bu soruya uzunca bir liste ile cevap verebilir. Ancak size iyi bir haberim var. Sizin o beğenmediğiniz kusurlar bazıları için çok çekici. Peki ama nedir bunlar? 5 tanesi videoda. Baştan belirteyim, burada kusur olarak saydığımız şeylerin hiçbiri aslında kusur değil. Peki neden böyle bir başlık attık? Çünkü bazı insanlar kendilerindeki bu özellikleri kusur olarak adlandırabiliyor da o yüzden. Birinci maddemiz içe dönüklük. Ne demek içe dönüklük? Efendim, içe dönüklük ve dışa dönüklük bir kişilik özelliği. İçe dönük insanlar ihtiyaç duydukları yaşamsal enerjiyi kendi içlerine dönerek kazanırlar. Daha sakin ve daha sessiz bir yapıları vardır. Bunun tam tersi, dışa dönükler ise daha konuşkan, daha girişken, sürekli aceleci, sabırsız ve enerjik yapıdaki insanlardır. İçe dönükler ihtiyaç duydukları enerjiyi kendi kendilerine kalarak sağlarken, dışa dönükler bu enerjiyi diğer insanlarla birlikte olarak kazanırlar. Toplumda genel olarak dışa dönüklük içe dönüklüğe göre daha çok ödüllendirilir. Ancak herkes için durum böyle değil. Dışa dönükler bir yerlerde daha özgüvenli gözükmek için gürültülü bir şekilde kendilerini parçalaya dursunlar. Bazıları için içe dönükler çok daha gizemli, çok daha merak uyandıran, daha doğal ve daha çekici insanlar. Bazı insanların şaşırtıcı bir şekilde daha çekici buldukları bir diğer özellik sakarlık. Aslında psikoloji alanında yapılan çalışmalar, özellikle erkeklerin sakarlığın bir kadını daha sevimli gösterdiğini düşündüklerini gösteriyor. Sanırım bu yüzden neredeyse her yaz dizisinde bir sakarlığın ardından bir aşk başlıyor. Erkekliğin bu sakarlığı sevmelerini sebeplerinden biri kendilerine ihtiyaç duyulduğunu hissetmeleri.

Sakarsanız ya da bir şeyleri beceremiyorsanız kendilerini size yardım etmek zorunda hissederler ve bu yardım etme durumu onların kendilerini güçlü ve iyi hissetmelerini sebebiyet verir. Araştırmalara göre bu durumu çekici bulmalarının bir diğer sebebi de sakar insanları daha genç ve daha doğal olarak algılamaları. Utangaç bir yapınız mı var? İnsanlar sizinle ilgili şaka yaptığında ya da utandığınızda sık sık yüzünüz kızarır mı? Aslında çoğu insan bunu bir kusur olarak görse de araştırmalar bize gösteriyor ki özellikle de erkekler açısından kolayca utanmak ve yüz kızarması oldukça çekici bir özellik olarak görülüyor. Ayrıca önceki maddemize benzer bir şekilde kolayca utanan ve yüzü kızarır insanlar gerçek duygularını saklamaya çalışmadıkları için diğer insanlar tarafından çok daha sevimli, çok daha doğal ve çekici olarak algılanıyorlar. Kırmızı renk aslında insanlar için oldukça çekici. Yapılan araştırmalarda insanların kadın erkek fark etmeksizin kırmızı renk giyen insanları daha çekici bulduklarını gösteriyor. Peki kırmızı renk neden bizim için bu kadar çekici? Evrimsel açıdan bakacak olursak kırmızı renk çoğu hayvan türünde cinsel gücün ve olgunluğun sembolü. Primatların birçoğu kırmızıyı, doğurganlıklarını diğer grup üyelerine duyurmak için kullanıyorlar. Örneğin doğurgan dönemlerindeki dişi babun ve şempanzelerin göğüs bölgeleri ve genital bölgeleri kızarıyor. İnsanlarda ise uyarılma erojen bölgelerde ve yanaklardaki kızarma ile kendini gösterebiliyor. Anlayacağınız kadınlar olarak makyajda allık kullanmamızın bir sebebi var. Bu arada Avrupa’da rönesansla birlikte beyaz ten ve pembe yanakların bir asalet sembolü sayıldığını ve kadınların bu görüntüye bürünebilmek için çok değişik yollar denediğini biliyor muydunuz? Mesela bazı asilzadelerin sabahları uyandıklarında doğal bir pembelik kazanabilmek için geceden yüzlerini çiğ et sararak yattıkları biliniyor.

Etin deriyle teması sonucu bir çeşit deri reaksiyonu oluşuyor protein yüklenmesinin kaynaklı ve sabahleyin bu reaksiyon pembe yanaklar olarak kendini gösteriyor. Ben yine de allık sürmeyi tercih edeceğim. Türkçeye zaman zaman inek ya da çalışkan öğrenci olarak çevrilen Nerd kavramı, IQ’su yüksek aşırı entelektüel sosyal becerilerde yoksun ve takıntılı bazı kişiler için kullanılır. Bu kişilerin takıntı derecesinde bazı ilgi alanları vardır ve bu ilgi alanları konusunda derinlemesine bilgi sahibidirler ve bu konularla ilgili konuşmayı severler. Aslında çoğu yaşıtları gibi dışarıda sosyalleşmek yerine araştırmayı, okumayı ya da evde tek başlarına takılıp video oyunu oynamayı tercih edebilirler. Ve tam da saydığımız bu özelliklerden kaynaklı çoğu insan onları oldukça çekici bulur. Erkekler genellikle duygularını bastırır ve kendilerini çok sert ve duygusuzmuş gibi göstermeye çalışırlar. Ne yazık ki toplumda bu daha çok ödüllendirilen ve övülen bir davranış biçimidir. Oysa yapılan araştırmalar gösteriyor ki kadınlar erkeklerin duygusal, hassas ve bunu gösterebilecek kadar kendilerine güvenli olmalarına bayılıyor. Bir kadına hassas yüzünüzü gösterir ve duygusal olarak kalbinizden içeri girmesine izin verirseniz bu durumda kendini size daha yakın hissedecektir. Videomuza kaynak olmuş bazı araştırmaların bilgilerini açıklama kısmından bulabilirsiniz. Her hafta kişisel gelişim ve psikolojiye dair iki tane yepyeni video yüklediğimiz kanala abone olmayı ve bildirim zillerini açmayı lütfen unutmayın. Bu arada yeni videomuzda görünceye kadar kendinize iyi bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir