TELEFONUNUZ KİŞİLİĞİNİZİ ELE VERİYOR! Karakter Analizi

Whatsapp, Messenger, Telegram ya da belki SMS. Bunlar sıklıkla birbirimize iletişim kurmak için kullandığımız kanallardan bazıları. Kimimiz çok uzun uzadıya yazarız, kimimiz kısa ve öz cümleler kullanırız. Kimimiz yazdıklarımızı bolca emojilerle süsleriz. Peki yazdığınız mesajlar, mesajları, yazma biçiminiz, hatta kullandığınız uygulamaların dahi kişiliğiniz hakkında ipuçları verdiğini biliyor muydunuz? Hatta bir kullanıcının kişiliğini yüklü uygulamalarına göre belirleyen bir makine öğrenimi modeli dahi geliştirildi. Bakalım kullandığınız uygulamalar ya da yazışma biçiminiz ya da telefonunuzu kullanma biçimini sizin kişiliğiniz hakkında ne diyor? Gelin inceleyelim. Telefonunuzun zil sesini, ne bileyim varsayılan temasını, ekran görüntüsünü, duvar kağıdını falan sıklıkla değiştirir misiniz? Bunun için böyle özel bir vakit ayırır mısınız? Yapılan araştırmalara göre dışa dönük insanlar buna daha fazla vakit harcıyorlar. Yani eğer bununla sık uğraşıyorsanız büyük bir olasılıkla siz de dışa dönük bir insansınız. Bu arada bilmeyenler için not dışa dönük insanlar ihtiyaç duydukları enerjiyi diğerleriyle olan iletişimlerinden dış dünyadan alan sosyal, girişken insanlardır. 2011 yılında yapılan bir araştırma iş birliğine yatkın, uyumlu diğerleriyle daha iyi geçilebilen insanların yazılı iletişimdense sesli iletişimi daha çok tercih ettiklerini gösteriyor. Yani bu insanlar oturup mesaj yazmaktansa arayıp konuşmayı tercih ediyorlar.

Kelimeleri yazarken birden fazla harf kullanarak uzattığımız oluyor mu? Hani vurgulamak amaçlı Hayırrrr!

Mesela ya da deliiiiii gibi. 2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre dışa dönük insanlar bunu daha fazla yapıyorlar. Aynı araştırmada ayrıca şunlar da görülüyor Fazlaca emoji ya da kısaltma kullanan insanların duygusal olarak dengesiz olmaya daha eğilimli oldukları görülmüş. Aynı araştırma uyumlu insanların daha az küfür ve daha az olumsuz duygu kelimesi kullandıklarını göstermiş. 2015 yılında yapılan bir araştırmada kişilerin kullandıkları mobil uygulamalar ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkilere bakıldı ve bu araştırmanın sonucunda dışa dönük insanların daha fazla sosyal ağ ve anlık mesajlaşma ile ilgili uygulamaları kullandıkları, aynı zamanda yüksek sorumluluk sahibi, öz disiplinli, azimli insanların daha az alışveriş uygulaması kullandıkları görüldü. Mobil uygulama kullanımı ile ilgili yapılan 2017’deki bir araştırmada ise dışa dönük insanların daha fazla fotoğraf uygulamaları tercih ettiklerini gösteriyor. Tabii o fotoğraflar çekilecek, düzeltilecek, çeşitli filtreler geçilecek değil mi? Sonra arkadaşlarla paylaşılacak. Aynı çalışma aynı zamanda sorumluluk sahibi kişilerin daha az oyun uygulamaları kullandığını gösteriyor. 2016 yılında bir çalışma yapıldı ve hangi kişilik tipi hangi tür uygulamaları daha fazla indiriyor ona bakıldı. Bu çalışmanın sonucunda dışa dönüşlerin daha az oyun uygulamaları indirdikleri görülmüş. Tabii şaşırtıcı değil. Dışa dönük insanlar tatmini daha çok diğer insanlarla birebir kurdukları iletişimden elde ediyorlar. Aynı çalışmada yüksek sorumluluk sahibi kişilerin daha az fotoğraf, video ve medya uygulamaları indirdikleri görülmüş. Bu araştırmaların her birinin linklerini ve daha fazlasını hatta konuyla ilgili daha fazla araştırma linklerini açıklama kısmına ekleyeceğim. Oradan diğer detaylara da ulaşabilirsiniz. Kişilik tipleri ve yazışma türleri üzerine bir araştırma yaparken yabancı bir web sitesinde bir yazıya denk geldim ve dikkatimi çekti. Aslında bilimsel araştırma sonuçlarıyla desteklenmiş şeyler değil ama yine de kendi arkadaşlarımla kıyasladığımda oldukça doğru ve tutarlı olduğunu görünce sizlerle paylaşmak istedim bu yazıda paylaşılanları bakalım sizlerin düşünceniz ne? Ve ne kadar doğru olduğunu düşünüyorsunuz? Biraz sonra vereceğim bilgilerin. WomenWorking.com sitesinde yayınlanan bu yazıya göre eğer siz de ekranda gördüğünüz gibi tek seferde böyle uzun uzun paragraflar gönderen bir kişi iseniz, bu durumda yüksek olasılıkla siz iletişimde yanlış anlaşılmak istemeyen, iletişimde bağlamın önemine inanan, duygularını kontrol edebilen, yönetebilen hassas ve empatik birisiniz.

Eğer siz de ekrandaki gibi kısa ve çoklu cümleler şeklinde mesajlarınızı karşı tarafa iletiyorsanız. Bu durumda canlı, enerjik, dışa dönük sosyal ve aceleci birisiniz. Kafanızdaki düşünce treni kaçmadan hemen aklınızdakileri yazıya dökmek ve karşı tarafa göndermek istiyorsunuz. Arkadaş gruplarının aranılan kişilerinden birisiniz. Sosyal ve dışa dönük müsünüz?

Eğer siz de yarışırken bol bol emoji kullanıyorsanız, duygusal ve duygularını göstermekten kaçınmayan birisiniz. İletişimde yanlış anlaşılmaktan ve belirsizlikten kaçırdığınız için yazdıklarınızı emojilerle destekleyerek netleştirmeye çalışıyorsunuz.

İçi dışı bir insansınız. Eğer siz de pk, ok, tm.

gibi aşırı kısaltmalar kullanıyorsanız ya da kısa kısa cümlelerle tek kelimelik cevaplarla yazışıyorsanız büyük bir olasılıkla içe dönük birisi olabilirsiniz. Yalnızlığı seviyorsunuz. Az sayıda insana açılmayı tercih ediyorsunuz. Mantıklı bir kişiliğiniz var ve kendi düşünce dünyanızda olmayı seviyorsunuz. Evet, az önce de söylediğim gibi bu yazışma ile alakalı olarak söylediğim son bölüm bilimsel araştırma sonuçlarıyla henüz desteklenmiş bilgiler değil. Bir web sitesinde gördüm ve hoşuma gitti. Ancak acaba sizde de durum böyle mi merak ediyorum. Bu anlattıklarım size ne kadar uyuyor? Yorumlarda eğer yazarsanız sevinirim. Kişisel gelişim ve psikoloji konulara eğer ilginizi çekiyorsa kanalımıza abone olmaya tutmayın. Zira her hafta iki tane yepyeni videoyla sizlerle birlikteyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir