STRES VE KAYGIYLA BAŞ ETMEK İÇİN GÜVENLİ YER MEDİTASYONU – Stresle Baş Etme Yolları

Merhaba psikoloji severler bugün stresli ve kaygılı zamanlarınızda kendi kendinize yapabileceğiniz ve sizi rahatlatabilecek çok etkili bir egzersiz olan güvenli yer egzersizini yapacağız. Egzersize geçmeden önce bir iki bilgi vermek istiyorum. Egzersiz sırasında bazı yerlerde kelebek kucaklaması yap gibi bir yönerge duyacaksınız. Bu önergeyi duyduğunuzda yapmanızı istediğim hareket şu kollarınızı çaprazlayın ve sağ elinizle sol kolunuza, sol elinizle de sağ kolunuzu bir pıt vurun. Bu şekilde bir sağ, bir sol, bir sağ, bir sol kendinize küçük vuruşlar yapıyorsunuz. Hareket bu Kelebek Kucaklaması. Peki bu Kelebek kucaklaması nedir ve ne işe yarar? Bazı videolarımda anlatmıştım geçmiş videolarımda ama çok kısa bahsetmek gerekirse bu hareket beyninizin çift yönlü uyarılmasını sağlıyor. Bilateral uyarılma sağlıyor ve bu sayede kaygınız rahatlatmanız, stresinizi rahatlatmanız kolaylaşıyor. İkinci isteğim sizden egzersize başlamadan önce stres ya da kaygı seviyenizi 0 ila 10 arasında puanlayın. 0 Hiç gergin değilim, hiç kaygılı değilim. 10 çok kaygılıyım. Çok stresliyim. Aşırı stresliyim diye düşünebilirsiniz ve 0 ila 10 arasında kaygı düzeyinizi stres düzeyinize bir puan verin egzersizden önce. Egzersizi yaptıktan sonra tekrar şöyle bir duygularınıza bakın, tekrar bir kendinizi değerlendirin ve 0 ila 10 arasından yine kendinize bir puan verin. Önce ve sonra puanlarınızı yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın. Hazırsanız şöyle rahat bir yere geçin, rahatsız edilmeyeceğiniz mümkünse sessiz sakin bir yer olsun. Sırtınızı yaslayın oturarak yapın bu egzersizi. Ayaklarınız yere değsin. Ayak ayak üstüne atmayın. Ayaklarınız yerde, sırtınız dayalı. Gözleriniz kapalı gevşemiş bir biçimde yönergeleri dinleyin. Bu arada kanala henüz abone olmamış olanlar aşağıda abone ol butonundan abone olabilirler, bildirimleri açabilirler, yeni videolardan haberdar olabilirler. Bir sonraki videoda görüşünceye kadar kendinize iyi bakın. 

Burnundan son derece yavaş ve derin bir nefes. Nefesini daha da yavaş bir biçimde ver. Bunu birkaç kez daha tekrarla. Yavaş ve derin nefesler al ve ver. Her nefes verişinde biraz daha gevşediğini hisset. Şimdi dikkatini oturduğun yerin bedenine temas eden noktalarına odakla. Oturduğun yere yaptığın basıncı, ağırlığı hisset. Gözlerin kapalı yavaş ve sakin bir şekilde nefes alıp vermeye devam et. Şimdi dikkatinizi ayaklarına yönlendirdim. Belki ayakkabını hissediyorsun. Belki çorabını. Belki ayaklarının şu anda sıcak ya da soğuk olduğunu fark ediyorsun. Ayağındaki duyumları odaktan. Başka ne gibi hisler var? Keşfetmeye çalış. Ayaklarının yerle temas kurduğu noktaları fark et. Ayak tabanlarında nasıl bir his var fark etmeye çalış. Belki hafif bir karıncalanma, bir sızı, bir gerginlik veya yumuşaklık. Fark Et. Dikkatini karın bölgene götür. Karın bölgendeki duyumlara odaktan. Aldığın her nefesle karnının nasıl hareket ettiğini fark et. Şimdi dikkatini omuzlarına ver. Rahatlar mı yoksa gerginler mi? Onları sıkarak yukarı doğru mu çekmişsin? Yoksa gevşemiş durumdalar mı? Fark Et. Sadece fark et. Var olan durumu yargılamadan, yorumlamadan, didiklemeden sadece fark et. Rahat nefesler alıp vermeye devam et. Şimdi kendini rahat ve güvende hissettiğin bir yer hayal et. Bu yer daha önce gittiğin bildiğin bir yer olabileceği gibi hayali bir yer de olabilir. Önemli olan kendini rahat, gevşemiş ve huzurlu hissedeceği bir yer olması.

Belki evin belki odan. Belki bir orman. Belki bir tepe ya da deniz kenarı. Her nerede rahat ve huzurlu hissediyorsan orayı gözünde canlandırır ve orada olduğunu düşün. Burası senin güvenliği ve özel yerin. Kendini orada gör. Burada hiç bir gerginlik yok. Hiçbir sorumluluk yok. Burası hiçbir şey yapmak, hiçbir yere gitmek zorunda olmadığın bir yer. Burada sadece rahatlıyorsun, burada olmak gerçekten çok hoşuna gidiyor. Güvenli yerindesin ve etrafı dolaşıyorsun, zihninde canlandırır. Şimdi çevrene bak. Güvenli yerinde neler görüyorsun? Etrafında olan her şeyi detaylarıyla görmeye çalış. Odandaysan etraftaki eşyaları, eşyaların rengini, duvarları, yerleri, ormanda ya da deniz kenarındaysan etrafında bulunan her şeyi tüm detaylarıyla, renkleriyle, şekilleriyle, kokularıyla, dokunduğunda bıraktıkları hislerle canlı bir şekilde gözünde canlandırır. Tam anlamıyla kendini o film karesinin içinde gör. Gerçekten de oradaymışsın gibi hisset. Şimdi güvenli yerinde duyduğun seslere odaklan. Neler duyuyorsun dışarıdaysan belki kuşların ya da denizin sesini evdeysen belki ocakta pişen yemeğin sesini. Tüm sesleri duymaya çalış. Kokuları da duymaya çalış. Huzurlu yerinde nasıl bir koku var? Deniz kenarıysa iyot kokusunu duymaya çalış. Ormansa ağaçların kokusunu. Evdeysen belki yemek kokusu ya da yumuşatıcının kokusu. Burada çok huzurlu ve güvende hissediyorsun. Bu yerin yaşattığı duyguları, vücudundaki değişiklikleri, duyumlarını fark etti. Bu huzuru vücudunda nerede hissediyorsun? Belki göğsün, belki karnın.

Bu duyguyu vücudunda en çok nerede hissettiğine odaklan. Şimdi kelebek kucaklaması yap ve meditasyonun bundan sonraki kısmını bir yandan Kelebek Kucaklaması yaparak dinle. İstersen çok sevdiğin birinin ya da bir kahramanın güvenli yerinde seninle birlikte olduğunu hayal edebilirsin. Bu kişiyi yanında güvende hissettiğin, seni koruyabilecek güçlü bir yer. Onunla birlikte güvenli yerinde dolaştığını hayal et. Güvenli ve rahat ortamını yavaşça keşfederken, rahatlama hissinin, güven hissinin keyfini çıkar. Bir yandan kelebek kucaklamasına devam ediyorsun. Şimdi hayalindeki bu yere bir isim ver. Bu ismi tekrar et. İsmi tekrar ederken yaşadığın huzuru ve güven duygusunu odaklan ve bedenindeki duyumsamaları fark et. İsmi söylerken orada olduğunda hissettiğin o güzel duyguları da hissetmeye çalış. Adeta o duygularla o ismi zihninde birleştir. İsmi birkaç kez bu şekilde tekrarla. Burası senin güvenli yerin ve hep öyle olacak. Kendini ne zaman stres de hissedersen burada olduğunu hayal edebilir. Tekrar bu duyguları yaşayıp kendini gevşetebilirsin, İstediğin sıklıkta güvenli yerini tekrar ziyaret edebilirsin. Bu egzersizi sürekli yaptığında ve ismi tekrarladığında bir süre sonra kaygılı anlarında sadece bu yere verdiğin ismi tekrarlamak dahi seni rahatlatabilir. Hazır olduğunda gözlerini yavaşça aç. Ve şimdiye dön. Gerginlik seviyeni tekrar 0 ila 10 arası puanla ve yorumlarda bizimle paylaşmayı unutma. Hoşça kal.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir