PSİKOLOJİNİZİN BOZUK OLDUĞUNU NASIL ANLARSINIZ? NE ZAMAN PROFESYONEL DESTEK ALMAK GEREKİR?

Merhaba değerli takipçilerim, nasılsınız? Bugün sizlerle beraber psikolojik sağlığımız üzerine konuşacağız. Psikolojimizin bozuk olduğunu nasıl anlarız? ne olursa psikoloğa gitmemiz gerekir ya da profesyonel bir destek almanız gerekir. Psikologa gitmek için illa beklemenize gerek yok destek almak istediğiniz her zaman gidebiliriz.

Yine de bazı durumlar var ki işte o zaman geç kalmamak iyi olabilir bunun üzerine konuşacağız. Şunu belirtmek istiyorum her birimiz zaman zaman kendimizi kötü hissedebiliriz, modumuz düşebilir bu çok normaldir çünkü duygular daha önceki videolarımda da bahsettiğim gibi gelip geçicidir sürekli aynı modda kalmayız. Zaten sürekli de mutlu olmamız beklenmez. Sürekli mutlu olamayacağız gibi sürekli mutsuz da olamayız ama eğer psikolojik bir problem varsa bir destek almam gerekiyorsa hissettiğim duygu durumları biraz uzamış olabilir. İşte bu uzadığı dönemlerde bir destek almak faydalı olabilir pek çok psikolojik durumunun kendine has özel bir takım belirtileri var Ancak ben burada size çok genel bazılarından bahsedeceğim bunlardan bir tanesi uyku ile ilgili bozukluklar. Eğer uyku sürenizde uzama ya da kısalma varsa yani yeterince iyi uyuyamıyorsanız, geceleri uyku problemleri yaşıyorsanız, uykunuz bozulduysa ya da tam tersi fazla uyumaya başladıysanız psikolojik bir problemin belirtilerinden bir tanesi olabilir yani aşırı uyku ya da uykusuzluk sorunu Psikolojimizin bozuk olduğunu gösteren belirtilerden bir diğeri de mide ve bağırsak problemleri olabilir Elbette ki çoğu zaman bunların sebebi fizyolojik problemlerdir. Ama bazen de psikolojimiz Midemizi ve bağırsaklarımızı etkiler Bu dönemde uykusuzluk ya da aşırı uyku bununla beraber midede örneğin yanma reflü, mide ağrıları, hazımsızlık gibi problemler ya da bağırsakla ilgili olarak tuvalete gitme de aşırı sıklık ya da tam tersi bir durum söz konusuysa yine şu an yoğun bir stres altında olduğunuzun ve psikolojinizin bozulmaya başladığını belirtilerinden bir tanesi olabilir. Bir diğer fizyolojik belirtimiz: kas ağrıları ya da aşırı halsizlik. Dediğim gibi bunların pek çok sebebi olabilir ama bu sebeplerden biri de psikolojik sorunlar olabilir kas ağrıları ya da aşırı halsizlik. Yani hiçbir şey yapmak istememe yine bizim psikolojimizin bozulmaya başladığının göstergelerinden bir tanesi olabilir. Psikolojik sağlamlığın en iyi göstergelerinden bir tanesi sosyal hayatımızdır insanlarla görüşüyor olmamızdır ve bundan keyif alıyor olmamızdır. Eğer görüştüğünüz kişi sayısı çok çok azaldıysa yok denecek kadar azsa kimseyle görüşmek istemiyorsanız bir içe çekilme durumu söz konusuysa ya da insanlarla bir şekilde ilişkileriniz bozulmaya başladıysa, bu durumda, yine bu da belirtilerden bir tanesi olabilir. Tabiki bu saydığım belirtileri genel olarak düşünün lütfen şu an pandemi döneminde olduğumuz için çoğumuz sosyal ilişkilerimize bir mesafe koyduk ister istemez. Fiziksel bir mesafe koyduk ancak onlineda devam ediyoruz bunu bu şekilde düşünebilirsiniz.

Yani bu süreçte online dahi olsa hiç kimseyle görüşmek istememek ve görüştüğüm kişilerle de sık sık problem yaşamak yine bir destek almaya ihtiyacım olduğunun göstergelerinden bir tanesi olabilir. Çok önemli belirtilerden bir diğeri de keyif alamamak, neyi kastediyorum daha önce ben size keyif veren çoğu aktiviteden artık keyif almıyorsanız. Artık bunlar sizi mutlu etmiyorsa, aslına bakarsanız sadece bunlar değil, neredeyse hiç bir şey artık sizi mutlu edemiyor gibi ise bu durumda yine bir problem olduğuna dair bir işaret olabilir . Bağımlılıklarınız varsa, bağımlılık derken neyi kast ediyorum, size zarar verdiği halde hayatınızda tutmaya devam ettiğiniz şeylerden bahsediyorum. Bu bazen bir ilişki olabilir, bir türlü kurtulamadığımız bir ilişki ya da belki unutamadığınız saplanıp kaldığınız bir ilişki olabilir, insanlar olabilir, madde kullanımı olabilir sigara gibi daha başka şeyler gibi, bazen alışveriş

olabilir, bazen de sürekli bir şeyler izlemek olabilir Mesela şunu kastetmiyorum Elbette çoğumuz bu dönemde özellikle evin içinde olduğumuz için bir şeyler izliyoruz Ancak bu eğer belli bir sıklık, şiddet ve sürede ise belli bir sınırı aştıysa o zaman gerçekten de bir sıkıntı olduğunu gösterir bağımlılıklara genellikle sorunlarımızı unutmak için sığınırız bağımlılıklarımızın olması aslında bunu gösterir. Bu sorunun kaynağı nedir? Bunu çözmek çok daha etkili ve sağlıklıdır bunu da ancak bir profesyonel ile yapabileceğimize göre bir destek almak faydalı olabilir bizim için.

Ani duygusal iniş ve çıkışlar, dediğim gibi bunlar çoğumuzda çoğu zaman olabilir ancak eğer gerçekten de çok sık olmaya başladıysa ve hayatınızı ilişkilerinizi etkilemeye başladıysa bir problemin göstergesidir Mesela birdenbire dibe vurma ya da tam tersi çeşitli duyguları uçlarda yaşamak, yani bir şey üzüldümü aşırı üzülmek ya da belki tam tersi mutlu oldumu çok coşkulu bir şekilde sebebini bilmediğim bir şekilde coşkuyu içinde hissetmek ve uçlarda yaşamı durumu da bir problemin göstergesi olabilir. Herhangi bir kaybın ardından toparlanamamak. Bu bir ayrılık da olabilir, bir ölüm de olabilir , maddi bir kayıp, bir iflas süreci de olabilir bunun ardından Eğer uzun süre toparlanamadıysanız, bu sağlıksız bir yas süreci anlamına geliyor Normalde yas süreci dediğimiz süreç 6 ila 24 ay kadar sürer insandan insana değişmekle beraber sınırları 6 ila 24 ay kadardır. Ancak eğer bunun ötesinde ise, neredeyse 2 yıldan fazla süredir, hala siz aynı şekilde, azalmadan acı çekiyorsanız,

Yani normalde biz bu acının azalmasını bekleriz, azalarak yavaş yavaş bitmesini bekleriz, ancak azalmak şöyle dursun aynı şekilde hatta daha fazla artan bir şekilde bir acı durumu söz konusuysa toparlanama hali varsa o zaman yine bir destek almak gerekiyor. Kendinizi ve hayatınızı değersiz olarak görüyorsanız.Hatta zaman zaman kendinizle ilgili bu değersizlik duygusu nefrete doğru gidiyorsa, sebepsiz yere bir suçluluk duygusu hissediyorsanız, iç konuşmalarınızda sürekli olarak kendinizi yargılıyorsanız bu size çok ciddi anlamda bir zarar verir ve yine destek alınması gerektiğini gösteren işaretlerden bir tanesidir. Takıntılarınız varsa, örneğin bu takıntılar düşünce şeklinde de olabilir. Beyniniz de bu düşüncelerin dönüp durması gibi ya da sürekli o konuyu düşünmek gibi… Eylem şeklinde de olabilir mesela gidip sürekli ellerini yıkamak gibi ya da çeşitli hareketleri

tekrar tekrar yapmak gibi takıntılı düşüncelerim ya da takıntılı hareketlerim varsa destek almam gerekebilir. Sürekli korku, kaygı ya da endişe durumları yaşıyorsan ya da öfke gibi durumlar yaşıyorsan ve bu durumlar senin özel hayatını, iş hayatını, sosyal hayatını etkileyecek boyuta geldiyse, örneğin yaşadığın bu duygu durumları yüzünden işe gidemiyorsan, dışarı çıkamıyorsan, insanlarla görüşemiyorsan bu durumda yine psikolojik sağlığınızın bozulmaya başladığını bize gösteriyor Tabi ki çok sayıda belirti var var ama biraz daha böyle daha ağırlaşarak gidiyorum, ölüm ya da intihar düşünceleri varsa, halüsinasyonlar görmeye başladıysan ki bunlar artık zaten bariz bir şekilde destek almanız gerektiğini gösteren belirtiler.

Kişiden kişiye değişmekle beraber dediğim gibi bu belirtilerden biri ya da birkaçı varsa psikolojik sağlığımızla ilgili bir profesyonelden,- profesyonel derken kimi kastediyorum bunu tekrarlamak istiyorum profesyonel derken bunun lisans ve yüksek lisans eğitimlerini almış yani psikoloji ya da psikiyatri mezunu uzmanlardan- lütfen destek alın. Psikoloji ve kişisel gelişim konuları ile ilgileniyorsanız kanalımıza abone olabilir, yeni yüklenen videolardan haberdar olabilirsiniz herkese sağlıklı bir psikoloji diliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir