GLAD TEKNİĞİ İLE İYİ HİSSET (Kötü Hissetmek Nasıl Geçer?)

Her akşam yatmadan önce bir doz GLAD ile daha iyi hissetmek mümkün. Donald Altman’ın “The Mindfulness Toolbox”  adlı kitabında yer alan GLAD Tekniği adını baş harflerinden aldığı dört adımdan oluşuyor. Bu dört adımı her akşam yatmadan önce uygulamanız halinde kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Üstelik sadece psikolojik olarak değil, fizyolojik olarak da iyileşmeler göreceksiniz. Glad tekniğinin adımlarına gelelim. Glad teknenin birinci adımı G yani Gratitude yani şükretmek. Şimdi benim size aslında önerim Glad adımlarını yazacağınız kendinize minik bir defter almanız ya da belki bilgisayarınızda bir Glad dosyası oluşturmanız çünkü her akşam bir şeyler yazmanız gerekecek bu uygulamada. Birinci adımımız da her gün o günün sonunda, o gün için varlığından dolayı şükür hissettiğiniz, minnettar olduğumuz bir maddeyi yazmak. Biliyorsunuz benim olumlu düşünme teknikleri ya da şükretmek ile ilgili videolarım var ve bu videolar da gün içerisinde minnettar olduğumuz irili ufaklı maddeleri hatırlamanın fizyolojik ve psikolojik ne kadar faydası olduğunu çok detaylı bir biçimde o videolarda anlattım. İşte Glad tekniğinde de birinci adımımız. Her günün sonunda o gün için kendimizi minnettar hissettiğimiz bir maddeyi yazmak var. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Birinci noktamız şu. Her gün şükredecek farklı bir madde yazmanız gerekiyor. Yani bir gün bir şeyi yazıyorsanız aynısını diğer gün yazmıyorsunuz. Farklı farklı unsurları yazın. Çünkü eğer her gün aynı unsuru yazarsanız bu bizim elde etmek istediğimiz şeyin tam tersi sonuç verir. Neden? Çünkü her gün aynı maddeyi yazmak diyelim ki her gün iyi ki bugün sağlıklıyım diye şükrettiğimde ve bunu yazdığımda bunun için tabii ki şükredelim o ayrı mevzu da bunu her gün dile getirip yazdığımızda. Bu sefer bu sıradanlaşmaya başlıyor zihinde ve önemini, etkisini kaybetmeye başlıyor. O yüzden benim önerim size her gün farklı bir şükran maddesi yazmanız ve bunun çok çok büyük şeyler olmaması illa çok büyük şeyler olmak zorunda değil. İlla çok kutsal şeyler olmak zorunda değil. Minicik, ufacık şeyler dahi sayılır. Hatta gün içerisinde bu minnettar hissettiğiniz irili ufaklı hatta daha çok ufak o minik şeyleri fark etmek size daha iyi gelecek.

Çünkü çevrenizde var olan güzelliklere karşı farkındalığınız artacak. Bu yüzden özellikle minik şeyler aslında bence daha faydalı. Mesela şunu yazabilirsiniz. Bugün iyi ki psikolog Özlem’in kanalda abone olmuşum. Şükürler olsun bana iyi geldi. Bakın size iyi bir fikir. Bu arada abone olmayı da hatırlatmış olayım size bu vesileyle. Efendim Glad tekniğinde ikinci adımımız Glad’in L’si yani  Learned  yani öğrenme. İkinci adımda defterinize ya da dosyanıza bugün yeni öğrendiğiniz bir şeyi yazın. Yani bugün ne öğrendiniz? Bu kendinizle ilgili bir şey olabilir. Dış dünyayla ilgili bir şey olabilir. Bir başkası ile ilgili bir şey olabilir. Bugün öğrendiğiniz, bugün fark ettiğiniz bir şey. Mesela kendimle ilgili güçlü bir yönüm olabilir. Gelişime açık bir yönüm olabilir. Bir zaafım olabilir ya da dış dünyayla ilgili olarak dediğim gibi aslında her gün irili ufaklı bir sürü şeyi öğreniyoruz. Ancak bu bakış açısıyla bakmaya başladığımızda, yani öğrendiğimiz bu şeyleri fark etmeye, hatırlamaya başladığımızda yine bununla ilgili farkındalık seviyemiz de yükselmeye başlayacak. İkinci adımda bugün öğrendiğin yeni bir şeyi hatırla ve yaz. Üçüncü adımımız Glad’in A’sı yani Accomplishment yani başarı. Bugün başardığınız, bugün tamamladığınız, bitirdiğiniz bir şeyi hatırlayın ve her akşam günün sonunda bunu defterinize yazın. Yine bu başarı çok büyük bir başarı olmak zorunda değil. Örneğin bugün uzun süredir dağınık duran bir dolabı toplamışımdır.  Bu benim için bir başarıdır. Bunu yazabiliriz ya da ne bileyim okulla ilgili ya da işle ilgili bir projeyi tamamlamış olmak ya da bu projede bir adımı tamamlamış olmak sayılabilir. Hatta ve hatta belki bugün daha fazla sebze ve meyve yemiş olmak ya da ne bileyim daha sağlıklı beslenmiş olmak, bugün daha az sigara içmiş olmak ya da belki hiç sigara içmemiş olmak gibi pek çok şeyi yazabilirsiniz. Bu arada size de sigarayı hatırlatmış oldum. Umarım bunun üzerine bir tane yapmazsınız.

Dördüncü adımımız, son adımımız artık Glad’in D’si Delight  yani keyif. Gün içerisinde sizi iyi hissettiren, mutlu eden şöyle anlık bile olsa küçük bir haz anı olabilir. Yüzünüzde minicik bir gülümseme oluşturan bir an olabilir. Gördüğünüz bir manzara olabilir, izlediğiniz bir film, filmdeki bir sahne ya da dinlediğiniz bir şarkı olabilir. Kendinize kahve yaparken o kahve kokusunun burnunuzun içeri girdiği an ki yarattığı o keyif anı olabilir. İşte böyle minik de olsa gün içerisindeki o keyif anlarından bir tanesini hatırlayın ve yazın. Peki her gün şükrettiğin öğrendiğin, başardığın ve keyif aldığın bir anı günlük olarak kaydetmenin, hatırlamanın ve yazmanın sana ne gibi bir faydası olacak? Gel şimdi bunlara bakalım. Birinci maddemiz yaşamında daha önce farkına varmadığın güzelliklerin farkına varmaya başlayacaksın. Çünkü bakış açın değişecek. Her akşam bunları yazmak gibi bir görevin olduğunun da artık alıcılarını açmaya başlıyorsun ve gün içerisinde yaşadığın şeylere daha farklı bakmaya başlıyorsun, onları yakalamaya çalışıyorsun. Günlük yaşamın koşuşturması içerisinde kafamızda binlerce düşünce ile oradan oraya koştururken maalesef karşılaştığımız güzelliklerin ya da yaşadığımız olumlu anların çok da fazla farkına varamıyoruz. İşte bu uygulama bu farkındalığı arttırıyor. Aynı zamanda bakış açımızı değiştiriyor. Artık daha olumlu düşünmeye, daha olumlu bakmaya başlıyoruz ve çevremizdeki güzellikleri daha fazla fark ediyoruz. Ne demiş Dostoyevski, insanoğlu daima başına gelen felaketleri sayar, iyi şeyleri değil. Eğer onları da saysaydı, yaşamın ona yeterince güzellik vermiş olduğunu fark edecekti. İki, farkındalığınız arttıkça ne demiştik? Bunları yazmaya başladıkça farkındalığınız artacak, farkındalığınız arttıkça ise anda kalma becerileriniz güçlenmeye başlayacak anda kalma becerilerinizi güçlendikçe ise depresyon ya da kaygı gibi sorunlarınız azalmaya başlayacak. Çünkü depresyonun ve kaygının aslında en temel sebeplerinden bir tanesi zihnin sürekli ya geçmişte ya da gelecekte olması.

Ya geçmişin üzüntüleri, pişmanlıkları, öfkeleri ile uğraşması ya da geleceğin kaygılarıyla, korkularıyla uğramasından kaynaklanıyor. Anda kalma becerileri güçlendikçe bunlar da azalmaya başlayacak. Efemdim Üçüncü faydamız yaşamınızdaki Glad maddelerini hatırlamak. Bir kere düşünme alışkanlıklarınızı ve beyninizdeki nöral yapıyı değiştirecek. Düşünme biçiminizle, düşünme alışkanlıklarınızla her an beyninizde yeni sinirsel bağlantılar oluşturuyorsunuz ve sizler gün içerisinde şikayet ettiğiniz, üzüldüğünüz anları sürekli hatırlayıp tekrarlamaktansa aksine keyif aldığınız, mutlu olduğunuz, minnettar hissettiğiniz, başardığınız anları hatırladıkça bu sefer beyninizde  bununla ilgili sinirsel bağlantıları güçlendirmiş olacaksınız ve böylelikle daha iyimser düşünme ile ilgili olarak beyin yapınız da düşünme alışkanlıklarınızı da değiştirmiş olacaksınız. Aslında bu maddeleri hatırlamak sadece ruhsal sağlığımıza iyi gelmiyor, aynı zamanda bedensel sağlığımız da oldukça olumlu yönde etkiliyor. En azından şükran listesiyle ya da minnettarlık listesi tutmakla ilgili yapılmış bilimsel araştırmalar bize bunu söylüyor. Bakın minnettarlık listesi tuttuğumuz zaman fiziksel sağlığımızın nasıl olumlu yönde etkilendiğini, yani uyku düzenimiz den tutun da tansiyonumuza, kalp sorunlarımıza hatta bağışıklık sistemimize kadar nasıl olumlu yönde etkilediğine dair detaylı araştırma sonuçlarını şuradaki videom da paylaşıyorum. Dolayısıyla bu çok güzel bir alışkanlık ve çok etkili bir çalışma. Bu anlamda hem fiziksel hem ruhsal sağlığınız için bu maddeleri listelemek oldukça faydalı. O zaman günlük yaşamının stresinden, üzüntülerinden kaygılarından boğulmuş olan, kendini bunalmış hisseden takipçilerime her akşam günlük bir doz Glad öneriyorum. Aman yanlış anlaşılma olmasın. Anlattığım teknik Glad. Her akşam bunu bir deneyin lütfen. Sonuçlarını bizimle yorumlarda paylaşın. Bu arada her hafta iki yeni psikoloji ve kişisel gelişim videosu paylaştığımız kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. Bildirimlere açın ki yeni videolar yüklendikçe sizlerin de haberi olsun ve böylelikle videolarımızı kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir