İyi Hissetmek İçin Kitap Önerileri 2 [Psikoloji Kitapları]

Daha önce iyi hissetme ile ilgili kitap önerileri videosu çekmiştim. Fakat tabii ki kitaplarımız çok daha fazla. O yüzden bir tane daha çekmek istedim. Gerçekten kendinizi iyi hissetmek, duygularınızı, düşüncelerinizi analiz edebilmek, bunları yönetebilmek ile ilgili çok güzel kitap önerilerim var.

 Birinci kitabıma başlamak istiyorum. Hakan Türkçapar hocamızın “Fark et, Düşün, Hisset, Yaşa” Harika bir kitap. Gerçekten sahip olduğumuz düşünce hataları, günlük yaşamdaki bazı davranışlarımızın altında yatan temel düşünce, otomotik düşünce kalıpları ve bunların nasıl değiştirebileceğimiz ile ilgili güzel teknikler içeren okuması da keyifli, güzel bir kitap. Şiddetle tavsiye ediyorum. Hakan Türkçapar Hoca zaten çok saygı duyduğumuz, özellikle bilişsel davranışçı terapiler konusunda üstat bir isimdir.

Diğer kitabım ne? Size önereceğim. Özellikle mindfulness, aşırı düşünmekten kurtulmak, iyi hissetmek, odağımı gelecekten ana çekebilmek, geçmişte ya da gelecekte takılı kaldıysam onu ana nasıl çekebileceğim ile ilgili çok güzel uygulamaların olduğu “Mutluluk Uygulamaları” kitabı. Ruth A. Baer’in çok güzel bir kitap gerçekten çok net bir şekilde anlatmış zaten. Bir sürüde notlar almışım içerisinden, içinde hem uygulamalar var? Hem birtakım testler var hem de bazı terapilerden örnekler var. Dolayısıyla çok güzel, faydalanabileceğiniz, çok sevdiğim bir kitaptır. Yine Mutluluk Uygulamaları da.

Üçüncü kitabım ne? Üçüncü kitabım. Yine iyi bir hocamız olan Kadir Özer hocamızın “3 Psikolojik Soru” kitabı insanı, insan davranışını anlamak ve ilgili güzel bir kitap bu da. İçerisinde en temel 3 soru, 3 psikolojik soru ve bu soruların cevabını nasıl aradığımızla ilgili bilgiler var.

Sadece bunlar mı? Hayır. 4 kitap önerim daha var. Şimdi hemen onları alıyorum.

Bu kitaplardan bir tanesi “Hayatı Yeniden Keşfedin.” Hayatı yeniden keşfedin kitabı. Jeffrey E. Young ve Janet Klosko. Bunların isimlerini zaten aşağıda yazarım. Açıklama kısmına. Bu da yine çok güzel bir kitap. Daha cesur, üretken ve doyumlu bir hayat için gerekli araçlar diyor kitapta. Adı sanki bana çok basit bir kişisel gelişim kitabı imiş gibi bir izlenim yaratabilir sizde. Ama kesinlikle öyle değil. Hayatı algılarken baktığımız pencereler, şemalar ile ilgili çok temel bilgiler var. O yüzden bu kitapta yine önerdiğim kitaplardan bir tanesi.

Eğer kaygı problemleriniz varsa anksiyete, panik atak gibi sıkıntılarınız varsa yine önereceğim kitaplardan bir tanesi Zeynep Selvili Çarmıklı’nın. O da çok tatlı ve psikolog. “Pembe Fili Düşünme” kitabını öneririm. Kendisinin de yaşadığı sorunlardan yola çıkarak nasıl baş ettiğini de anlatıyor aslında bir anlamda. Ve bununla ilgili bilimsel teknikleri bize öneriyor bu kitapta.

Hep zihinden gitmeyelim, birazcık da bedenden gidelim. Cem Şen benim takip ettiğim çok değerli bir hoca. Asıl duyguları yönetebilmek için bedenle ilgili de çalışmalar yapmak lazım. Biliyorsunuz insan biyopsikososyal bir varlık. Yani sadece düşünceler üzerine çalışmakla olmuyor bu işler. Bedenle ilgili de bir şeyler yapmak gerekiyor ve bedenle ilgili yapılabilecek özellikle ruhunuzu, zihninizi de dengeye sokabilecek çok güzel bilgilerin yer aldığı “Nefes” kitabı Cem Şen’den. Yine önereceğim kitaplardan bir tanesi.

Dedim ki 4 tane kitap var, bir tane daha öneriyim. Sinan Canan Hoca’nın “İnsanın Fabrika Ayarları, Birinci kitap: Beden” şu an ikinci kitapta çıktı? Özellikle o stresle ilgili zaten onu henüz almadım ama almasan bile tavsiye edebilirim. Sinan Canan hocamıza güvendiğim için insanı daha yakından tanıyabilmek, anlayabilmek için biyoloji de bilmek gerekiyor dedik ya, işte bu beden kitabında gerçekten de insanı daha iyi anlayabilmek için önemli doneler bulacaksınız. Tavsiye ettiğim kitaplardan bir tanesi. Bu aralar covid nedeniyle bol bol vaktimiz var. Bunları okuyarak neden kendimizi geliştirmeyelim o halde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir