HAYATINDAN MEMNUN MUSUN? GERÇEKTEN MUTLU MUSUN? | DERS 4

Hayatının rutini ve koşuşturması içerisinde oradan oraya giderken ve kafanızda binlerce şeyi düşünürken genellikle kendimizi unuturuz.

Kendi hayatımızdan ne kadar memnunuz? Hayatımızı mutlu olduğumuz alanlar hangileri? Memnun olduğumuz alanlar hangileri?

Memnun olmadığımız alanlar hangileri? Bunları nasıl geliştirebiliriz? Bunlar üzerine çok düşünmeyiz. Bunun üzerine çok düşünme fırsatı bulamayız daha doğrusu. Bazen tüm tüm bu rutinin içerisinden koşuşturmanın içerisinden çıkıp sıyrılıp hayatımıza şöyle yukarıdan kuşbakışı bakmak gerekir. İşte şimdi size önereceğim bu uygulamayla bunu yapacağız aslına bakarsanız. Hayatımızdan ne kadar memnunuz? Hayatımızın hangi alanları bizi tatmin ediyor? Hangilerinde birazcık daha gelişmeye ihtiyaç var? Bunu görmemizi sağlayacak bir uygulama yapacağız biraz sonra. Bu uygulamayla adeta hayatımızın röntgenini çekeceğiz. Peki bunun için neye ihtiyacımız var?

Bunun için sadece bir kaleme, bir kağıda ihtiyacımız var. Gelin bunu nasıl yapacağız anlatayım şimdi size.

Şimdi bu uygulama için bir A4 kağıdını alabilir ve direk kendiniz de çizim yapabilirsiniz. Ya da benim hazır olarak size sunacağım. Yaşam Çarkı uygulamasını videonun açıklama kısmındaki linke tıklayarak indirebilir ve o form üzerinden gidebilirsiniz. Şimdiden hazır formun üzerinden size anlatacağım. Bu hazır formu incelediğiniz zaman dikkat ederseniz bir adet daire ve 8 tane dilim göreceksiniz bu dairenin içerisinde her bir dilim sizin hayatınızın bir alanını yansıtıyor ve her bir dilimde hayatımızın bir alanını değerlendirmiş olacağız. Peki ne yapacağız? Dikkat ederseniz her bir dilimin bir ismi var. Mesela bilimlerden bir tanesi aile. Aile yazan dilimde şunu yapmanızı istiyorum. Şu anki aile ilişkileriniz sizi ne kadar mutlu ediyor, ne kadar tatminsiniz. Aile yaşantınızda ailenize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz? Şu an aileyle ilgili unsurlardan ne kadar memnunsunuz? 10 üzerinden mesela kaç verirdiniz memnuniyetleri derecenize? Bunu düşünün 10 üzerinden diyelim ki 6 veriyorsunuz, o zaman 6 yazan, o dilimde 6 yazan yere bir çarpı koyun ve 6’ya kadar olan bölümü boyayın.

İsterseniz tarayın kalemle.

Peki gelelim sağlık bölümüne sağlığınızdan ne kadar memnunsunuz, sağlığınıza ne kadar vakit ayırabiliyor musunuz? Herhangi bir ağrınız vücudunuzda ilgili herhangi bir sıkıntınız var mı? Fiziksel ve ruhsal sağlığınızdan memnuniyet dereceniz ne?

3 mü mesela 5 mi 8 mi kaçsa? Oraya kadar olan kısmı boyamanızı istiyorum. Geldik kariyerle ilgili kısmı kariyerle ilgili kısımda kendinize sormanız gereken sorular şunlar. Şu anki kariyerimden ne kadar memnunum? Ne kadar mutluyum. Şu anki kariyer durumundan 10 üzerinden kaç veririm? İşaretleyin.

Geldik. Kişisel gelişim bölümüne kişisel gelişim bölümünde hem kişisel gelişim hem de eğitimle ilgili durumumuzu sorgulayabilirsiniz. Şu anki eğitim durumundan, kişisel gelişim durumundan ne kadar memnunum? Her gün kitap okuyor muyum? Kişisel gelişim ve ilgili çaba gösteriyor muyum? Bununla ilgili eğitimlere katılıyor muyum? Araştırmalar yapıyor muyum? 10 Üzerinden Kaç Veririm? Kendime kişisel gelişimde.

İşaretleyin ve boyayın para kısıma maddi durumum hayatımın maddiyatla ilgili kısmından ne kadar memnunum? 10 üzerinden kaç veririm? Karar verin ve boyayın. Geldi̇k eğlence kısmına. Burada eğlence kısmı derken illa böyle eğlence anlayışı herkes için farklıdır.

Yani kimisi için dışarı çıkmaktır. Diskolarda, barlarda eğlenmektir.

Kimisi içinde sessiz bir gün geçirmek, ormana gitmek, kendi kafasına dinlemektir. Dolayısıyla hayatınızda eğlenceye ne kadar vakit ayırıyorsunuz? 10 üzerinden kaç verirsiniz? Hayatınızdaki eğlenceyle ilgili alandan memnuniyet durumunuza. Bunu puanlayın ve o puana kadar olan bölümü boyayın.

Efendim geldik sekizinci alana sekizinci alan sizin duygusal mutluluk alanınız. Bu alanda neyi düşünmenizi istiyorum? Bu alanda düşünmenizi istiyorum. Mesela maneviyata ne kadar vakit ayırıyorsunuz? Huzurlu hissetmek ile ilgili aktivitelere, hobilerinize,

Meditasyona, doğaya, ne bileyim, dinlenmeye ne kadar vakit ayırıyorsunuz, 10 üzerinden kaç verirsiniz? Bu bölümde kendinize bunu işaretleyin. Buraya kadar olan bölümü boyayın.

Bunu boyarken insanlar genellikle şöyle düşünüyor Ne kadar saçma? Niye ben bunu yapıyorum ki?

Fakat tüm tablo ortaya çıktığında yani bu sekiz bölümü birden değerlendirdiğinizde ve ardından boyamanız bittikten sonra şöyle tabloya bir kuşbakışı baktığınızda çok daha anlamlı gelecek. Şimdi şöyle bir tablo bakın. Hangileri Daha Yukarıda, Hangileri Daha Aşağılarda?

Ortaya çıkan bu tablodan memnun musunuz yoksa değiştirmek istediğiniz şeyler var mı?

Mesela hayatınızın hangi alanında diğerlerine göre daha mutsuzsunuz? Hangisi daha çok gelişmek ister? Geliştirmek istersiniz.

O alanlara şöyle bir bakın ve ardından kendinize şu soruları sorun Bu alanı geliştirmek ve değiştirmek için ne yapabilirim?

Ve ardından da bu alanlarla ilgili, yani şu an hayatınızda memnun olmadığınız alanlarla ilgili olarak kendinize hedefler belirleyin ve bu hedefleri hemen kağıdın üstüne yazın.

Bu arada kağıdınızı tarih atmayı da unutmayın. Çünkü hayatınızın farklı zamanlarında yaptığınız bu yaşam tekerleği çalışmamız, yaşam çemberi çalışmamız farklı zamanlarınızda değişecektir. Farklı tarihlerde. Tarihide atın. Bakın bu tarih itibariyle sizin hayat şarkınız nasılmış? Peki acaba bundan 6 ay sonra nasıl olacak? Belki 6 ay sonra tekrar bu çalışmayı yapacaksınız. Şimdi hedefler belirleyin dedik ama hedefleri nasıl belirleyeceksiniz hedeflerle ilgili videodan izleyebilirsiniz. Yine kanalda hedeflerle ilgili videoyu bularak bu hedeflerin nasıl belirlemeniz gerektiğine dair bilgiyi bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir