DUYGUSAL ZEKANIN YÜKSEK OLDUĞUNU GÖSTEREN 10 İŞARET

Ben çocukken annemler IQ’mu ölçtürmüşler çok zekiymişim. Tabi canım matematiği falan hep 100’dü benim ya çok kesin çok başarılı olacağım bu hayatta… Deme. Çünkü hayattaki başarı ve mutluluğun sırrı IQ kadar, hatta IQ’dan   daha fazla EQ’na bağlı. Yani duygusal zekana bağlı. İyi de ne bu duygusal zeka ve acaba sizin duygusal zeka seviyeniz ne alemde? Gelin bu videoda bunu inceleyelim. Aslında çok duygusal bir insanım ya. Valla şiir falan okurum, dizilerde ağlarım. Duygusal zeka testinden niye düşük çıktı ki anlamadım. Çünkü duygusal zeka duygusal olmakla alakalı değil, duyguların farkında olup onları yönetebilmek ile alakalı bir kavram daha çok. 90’lı yıllarda Daniel Goleman’ın çok satan kitabı Duygusal Zeka ile dikkatleri üzerine çeken bu kavram aslında çok sayıda araştırmacı tarafından daha önce de tanımlanmıştır. Her ne kadar bu tanımlamalar arasında farklılıklar olsa da genel olarak duygusal zeka kişinin hem kendisinin hem de diğerlerinin duygularının farkında olabilmesi, bunlara okuyabilmesi, kendi duygularını hayatını yönetebilmek de hayatını sürdürmekte adeta bir rehber olarak kullanabilmesi ve bu duyguları yönetebilmesi ile alakalı bir kavram. Yapılan araştırmalar, duygusal zekası yüksek olan insanların diğerlerine oranla kariyerlerinde daha başarılı olduklarını, daha fazla para kazandıklarını ve daha dengeli ve mutlu bir yaşam sürdürdüklerini gösteriyor. Şimdi aranızdan bazıları şöyle diyebilir Hadi canım IQ’su düşük olanların da avuntusu o. Fakat aslında durum böyle değil. Gerçekten de duygusal zeka seviyesi yüksek insanlarda durum bu. Aslında bunun neden böyle olduğunu biraz sonra sayacağım. Duygusal zekası yüksek insanların 10 özelliğini gördüğünüzde daha net kavrayabileceksiniz.

İsterseniz sayacağım bu 10 özellikten kaç tanesi sizde var? Kendi kendinizi değerlendirebilirsiniz. Duygusal zekası yüksek insanların birinci özelliği yüksek duygusal “farkındalıkdır”. Ne demek duygusal farkındalık? Duygusal farkındalık herhangi bir duyguyu yaşarken o an o duyguyu fark etmek ve onu doğru olarak isimlendirebilmek o duygunun nedeni, kökenleri ve sonuçları hakkında doğru tahminlerde bulunabilmek ile ilgilidir. Duygusal zekası yüksek insanların geniş bir duygu repertuvarı vardır. Ne demek? Duygu repertuvarı yani duygularla ilgili sözcük dağarcığıdır. Sahi, şimdi sizi bir çırpıda şöyle bildiğiniz duygu isimlerini saуın desem en fazla kaç tane isim sayabilirsiniz? Duygusal zekası yüksek insanların ikinci önemli özelliği “empati”. Duygusal zekası yüksek insanlar sadece kendi duygularının farkında değiller. Aynı zamanda diğer insanların, diğerlerinin de duygularının farkındalar. Ortamdaki herkes mutlu mu? Şu an kim ne hissediyor? Memnun mu, öfkeli mi? Yüz ifadelerinden, beden dilinden, sözcüklerinden, davranışlarından çok rahatlıkla karşı tarafın duygusunu, isteklerini, ihtiyaçlarını analiz edebilirler. Üçüncü özelliğimiz duygu yönetimi. Duygusal zekası yüksek insanlar. Öfke, kaygı, stres gibi zorlayıcı duygularla baş etmesini iyi bilirler. Onlara öyle ortamda çok sık öfke nöbeti geçirirken, oraya buraya bağırırken bulamazsınız. Zorlayıcı durumlarda kendi kendilerini sakinleştirmeye bilirler. Genellikle iyimserlerdir.  Ancak bu iyimserlik gerçekçi bir iyimserliktir. Gerektiğinde sorunlarla yüzleşmekten kaçınmazlar, sorunları erteleme, duyguları bastırma, duyguları yok sayma gibi yöntemlere pek sık başvurmaz var. Dördüncü özelliğimiz “kaliteli iletişim”, duygusal zekası yüksek insanlar iletişimde bir ustadır. Çünkü kaliteli bir iletişim için önce karşı tarafı doğru anlamak gerekir. Anlamak için de iyi bir dinleyici olmak gerekir.

İşte duygusal zekası yüksek insanlar iyi birer dinleyicidir. Söz kesmezler, karşı tarafın söylediklerini ve söylediklerinin ötesini görebilirler. Diğer insanları incitecek şekilde kaba, kırıcı bir iletişim kurmazlar. Beşinci özelliğimiz zor insanlarla baş edebilmede k̇i ustalık. Duygusal zekası yüksek insanlar ilişki yönetimi konusunda da oldukça başarılıdırlar. Diğer insanları iletişim kurmakta zorlandıkları insanlarla dahi kolaylıkla ve rahatlıkla ilişki kurabilirler. Çünkü onların isteklerini, ihtiyaçlarını, duygularını analiz edebilirler ve onlarla kurdukları iletişimi buna göre düzenlerler. Örneğin öfkeli bir insanla karşı karşıya kaldığında kolaylıkla onu sakinleştirebilir ve onunla uzlaşı sağlayabilir. Yani duygusal zekası yüksek insanlar sadece kendi duygularını yönetebilmekle kalmıyorlar, diğerlerinin duygularını da yönetebiliyorlar. Altıncı özelliğimiz yüksek bireysel farkındalık. Duygusal zekası yüksek insanlar kendilerini iyi tanırlar. Güçlü yönlerinin, yeteneklerinin, gelişmesi gereken yönlerinin, zaaflarının, değerlerinin, isteklerinin, sınırlarının farkındadırlar. Kendi kapasitelerini iyi bilirler ve buna göre hedefler belirlerler. Boş hayaller peşinde koşmazlar. Duyguları, düşünceleri ve davranışlarının farkındadırlar, bunların altında yatan unsurları da güçlü bir şekilde analiz edebilirler. Yedinci özelliğimiz sorumluluk. Duygusal zekası yüksek insanlar kendi hayatlarının sorumluluğunu kendi üstlerine alırlar. Yani yaşadıkları olumsuz durumlarla ilgili olarak şansı, bahtı, kaderi, diğerlerini, dışsal faktörleri ya da dış güçleri sorumlu tutmazlar. Örneğin onları şu cümleleri söylerken çok sık duymazsınız. Hep Ayşe yüzünden ya. mahvetti hayatımı. Abicim şans yok ki biz de ya. Aslında ben çok iyi yerlere gelirdim de torpili yok. Duygusal zekası yüksek insanlar, başlarına gelen olaylardaki kendi sorumluluklarının da farkındadırlar ve hayatın kontrolünü daha çok kendi ellerinde olduğuna inanırlar. Yani çok kaderci bir yaklaşımları yoktur.

Hayatlarını değiştirebilecek güçte olduklarını inanırlar. Ancak bunun da tabii ki sınırını bilirler. Yani hayatta değiştiremeyecekleri birtakım unsurlar olduğunun da farkındadırlar. Ayrıca her şeyden şikayetlenip mız mızlanan bir yapıları da yoktur. Sekizinci özellik hedefler belirleme ve bu hedeflere doğru kararlılıkla ilerleyebilmek. Duygusal zekası yüksek insanlar genellikle ne istediklerini bilirler. Hayatla ilgili amaçları ve hedefleri bellidir ve bu hedeflere doğru ilerlerken yolda herhangi bir aksilikle karşılaşsalar dahi kararlılıkla pes etmeden hedeflerine doğru ilerlerler. Dokuzuncu özelliğimiz motivasyon. Duygusal zekası yüksek insanlar kendi kendilerini motive edebilirler. Yani herhangi bir şekilde demotive olduklarında, çökkünlük yaşadıklarında bir diğerinin gelip onu motive etmesini ve tekrar ayağa kaldırmasını beklemezler. Adeta küllerinden yeniden doğarlar. Duygusal zekası yüksek insanlar sadece kendi kendilerini motive edebilmekle kalmazlar, aynı zamanda diğerlerini motive edebilme konusunda da yeteneklidirler. Onuncu özelliğimiz ikna yeteneği. Duygusal zekası yüksek insanlar genellikle iyi ikna edicilerdir. Diğerlerini kolaylıkla ikna edebilirler. Çünkü onlara iyi dinlerler, onlarla empati kurarlar, ihtiyaçlarını, isteklerini analiz edebilirler, duygularını anlarlar ve dolayısıyla ikna da bunların ardından gelir. Duygusal zeka seviyeniz pek iyi durumda değil mi? Hiç üzülmeyin, sıkıntı yok. Çünkü duygusal zeka geliştirilebilir bir beceri. Duygusal zekanın nasıl geliştirilebileceğini belki diğer videolarımız da yine konu edebiliriz. Eğer psikolojiyi kişisel gelişim, iyi hissetme, motivasyon gibi konular dikkatinizi çekiyorsa o zaman kanalımıza abone olmayı unutmayın. Her hafta bu konularla ilgili iki yeni videoyla sizlerle birlikteyiz. Abone olduktan sonra bildirim zilini de açın ki yeni videolar yüklendiğinde haberiniz olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir