BAŞARILI OLACAĞINI GÖSTEREN 10 ÖZELLİK – Başarılı Olmak İçin Gereken Özellikler – Ne Yapmalı?

Başarı ama neye göre başarı? Kime göre başarı? Başarılı olmak demek senin için ne demek? Mesela daha mutlu olmak mı? daha kariyerli olmak mı? Daha zengin olmak mı? daha çok sevilmek mi? TDK sözlüğünde başarı kelimesi başarma işi, muvaffakiyet olarak tanımlanıyor. Aslında biraz daha net bir tanımını yapmak istersek, belki istemek ve başarmak arasındaki farka bir göz atabiliriz. Bu durumda biz başarmayı. İsterseniz şöyle tanımlayalım hedeflediğin, daha doğrusu istediğin hedeflere ulaşabilme durumu. Bu hedefler maddi de olabilir, manevi de olabilir. Bunlar tamamen sizin kendi tercihiniz olacaktır. Peki başarılı kişiler neleri farklı yapıyorlar? Başarılı kişilerin ortak kişilik özellikleri nelerdir? Bilimsel çalışmalar bu konu hakkında bize neler söylüyor? Gelin buna bakalım. Böylelikle sizde bu özelliklerden hangileri var, hangilerini geliştirmek faydalı olabilir? Bunu görebilirsiniz. İşte başarılı olacağınızı ya da zaten başarılı olduğunuzu gösteren 10 işaretten ilki. Zamanınızı verimli kullanıyorsunuz. Sosyal medyada ya da size katkısı olmayan başka yerlerde çok fazla zaman harcamıyorsunuz. Gününüzü, haftanızı, ayığınızı planlıyorsunuz ve bunu yapabilmek için çeşitli araçlar kullanıyorsunuz. Bunlar dijital uygulamalar da olabilir. Çok basit bir ajanda bile olabilir. 2, dakik, düzenli ve planlısın. Kişilik özellikleri ve başarı ile ilgili yapılan çalışmalarda görülen en ortak özelliklerden bir tanesi sorumluluktur. Yani başarılı insanların çoğunda sorumluluk özelliği bulunmaktadır. Sorumluluk öz disiplin olarak da tanımlanabilir. Sorumluluk sahibi kişiler azimli, kararlı, dakik, düzenli ve planlı kişilerdir. 3. Kendine tanıyorsun. Bireysel farkındalığın yüksek, güçlü yönlerini, zayıf yönlerini, yeteneklerini, kapasiteni, zaaflarını, duygularının, düşüncelerinin, davranışlarının altında yatan faktörleri iyi analiz edebiliyorsun.

Ve bunların çoğunun farkındasın, değil misin? O zaman hemen şuradaki linke tıkla ve kendini geliştirme dersleri başlıklı oynatma listemdeki videoları izlemeye başla. Çünkü bunu yapabilmek için gerekli olan araçları bu video serisinde seninle paylaşıyorum. 4 Ne istediğini biliyorsun. Hayatında hedefler belirliyorsun ve bu hedefleri yazıyorsun. Eğer bu özelliğin varsa büyük olasılıkla ya zaten başarılısın ya da ileride başarılı olacaksın. 1950’lerde Yale Üniversitesi’nde yapılmış bir çalışma var. Bu çalışmada o yıllarda üniversite öğrencisi olan çocuklara hayatla ilgili hedeflerini yazmaları isteniyor. Ve maalesef bu çalışmada çocuklardan sadece yüzde 3’ü doğru ve düzgün bir şekilde hedeflerini yazabiliyor. Yani yaşamdan ne istediklerini net bir şekilde ifade edebiliyorlar. Geriye kalan yüzde 97 ya ne istediğini bilmiyor ya da bunu ifade edemiyor. Bu boylamsal bir çalışma. 20 yıl sonra tekrar bu araştırmaya katılan kişilerin yaşamları çeşitli alanlarda inceleniyor. Yani kariyer hayatı nasıl gidiyor, sağlığı nasıl vesaire gibi çeşitli bakımlardan bu kişilerin hayatları incelendiğinde görülüyor ki o yüzde 3’lük kısım yani ne istediğini bilen ve hedeflerini yazan o yüzde 3’lük kısım çoğu alanda diğerlerine oranla daha başarılılar. Eee ne demişler, nereye gideceğini bilmeyen bir gemiye hiçbir rüzgar yardımcı olamaz. Hedef belirleme ilkeleri ve nasıl daha sağlıklı hedefler belirlenir ve bu hedeflerin peşinden gidilir? konularını merak ediyorsan ona da şuradaki videomdan ulaşabilirsin. Beşinci özellik kolay pes etmiyorsun.

Hedeflerine doğru ilerlerken karşına çıkan ilk engel de hemen demotive olup vazgeçmiyorsun. Aksine kendi kendini motive ederek yoluna kararlılıkla devam ediyorsun. Zorluklarla karşılaştığın zaman biliyordum zaten böyle olacağını başaramayacağım, yapamayacağım diyerek kendi kendini aşağıya doğru çekmiyorsun. Aksine küllerinden adeta tekrar doğuyorsun. Altıncı özellik. Pozitif düşünüyorsun, olayların iyi yanlarını görebiliyorsunuz. Elbette olumsuz yaşam deneyimlerinin de farkındasın. Ancak bunları bir öğrenme fırsatı olarak görüyorsun ve bu olaylardan alman gereken dersleri alıyorsun ve yoluna devam ediyorsun. Yapamıyor musun? O zaman kanalındaki olumlu düşünme teknikleri videoma bir göz atın istersen. Az laf, çok iş yapıyorsun. Sadece şikayet etmekle kalmıyor. Şikayet ettiği şeylerle ilgili kendi kontrol alanında değiştirebileceğin unsurları belirliyor ve eyleme geçiyorsun. Başına gelen olaylarla ilgili olarak dışsal koşulları, diğer insanları kötü şansı ya da kaderi suçlamıyorsun. Hayatının sorumluluğunu eline alıp eyleme geçiyorsun. Eğitim verdiğim kurumlardan birinde bir katılımcımız lise mezunu bir güvenlik görevlisi olarak girdiği kurumda nasıl daha sonrasında üniversite sınavına girdiğini, üniversiteyi bitirdiğini ve ardından tekrar sınavlara girip aynı çalıştığı kurumda yöneticilik pozisyonuna yükseldiğini anlatmıştı bize. Çoğu arkadaşı işte torpili vakitsizliği yorgunluğu bahane edip sadece hayattan şikayet edip oldukları yerde sayarken o bulduğu her fırsatta ders çalışmış ve hedefine odaklanmıştı. Ve sonunda da hedefine ulaşmıştı. Üstelik bu yoldayken arkadaşları boşuna uğraşma, zaten başaramazsın, torpilin yok, sınava geçsen bile tanıdığın olmadığı için seni almazlar. Hem zaten sınavı da kazanamazsın diyerek aslında onu öğrenilmiş çaresizliğe doğru itmelerine rağmen o çocuklarıma anlatılacak bir hikayem olsun istiyorum diyerek hedefine ulaşmıştır.

Şimdi bazılarınız. Her zaman olmaz o iş. Herkes de geçerli değil. Böyle durumlar nadir olur diyerek bahaneler bulacak ve kendini kandırmak isteyecektir. Ancak aslında başarı hikayeleri pek de nadir değil. Eğer görmek isterseniz görebiliyorsunuz. Bunların bir kısmını da yine bizim kanalımızdaki gerçek yaşam hikayeleri ilham veren gerçek yaşam hikayeleri bölümünde bulabilirsiniz. Sorun değil, çözüm odaklısın. Neden olmuyor? Neden cümlesinden çok acaba nasıl olabilir? Cümlesine odaklı. Enerjini ve vaktini sürekli ne kadar çok sorun yaşadığını düşünüp, hayatına lanet ederek ve kendine acıyarak değil. Bu sorunları nasıl çözebilirimi düşünerek harcıyorsun? 9 Sürekli öğrenmeye devam ediyorsun. Meraklısın ve okumayı çok seviyorsun. Değişikliklere çabuk uyum sağlıyorsun ve yeni fikirlere açıksın. Değişmeyen tek şey değişimdir. Bunu biliyorsun ve eski alışkanlıklarına katı şekilde bağlı kalmıyorsun. Gerektiğinde yeni durumun gerektirdiği davranışları kolaylıkla benimseyip yeni davranışlar geliştirebiliyorsun. Aynı şey fikirlerin içinde geçerli. Halihazırda var olan yerleşmiş fikirlere katı şekilde bağlı değilsin. Yeni ve yaratıcı fikirlere açıksın. Başarılı olmak bir süreç aslında. Bir yolculuk ve bu yolculukta sürekli öğrenme ve sürekli gelişim. Önemli bir nokta. Kanalımız da her hafta kişisel gelişim ve psikoloji konularıyla ilgili 2 tane yeni video yüklüyoruz. Dolayısıyla bu yolculukta size destek olabilecek içeriklerle sizlerle birlikte oluyoruz. Eğer bu yolculukta bizimle birlikte yer almak istiyorsanız kanala abone olmayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir