SADECE HAYAL KURARAK GERÇEKTEN ZAYIFLAYABİLİR MİYİM?

Sadece hayal kurarak zayıflanır mı?

Şimdi gözlerinizi kapatmanızı istiyorum.

Böyle birkaç dakika yavaş ve derin nefesler alın. Gözleriniz kapalıyken.

Olabildiğince nefesinizi yavaşlatmaya çalışan.

Sonra kendinizi evinizin mutfağında hayal edin. Kendinizi Görün.

Evinizin mutfağındasınız, mutfağın kapısından içeri girer girmez burnunuza çok keskin ve çok güzel bir biçimde limon kokusu geliyor. Limon kokusu her yer mis gibi limon kokuyor mutfakta. Neden böyle anlamıyorsunuz? Baya bir limon kokusu var. Sonra gözünüz birden tezgaha ilişiyor ve tezgahın üzerinde son derece iri, parlak, sapsarı, çok güzel bir limon görüyorsunuz. O limonun yanına doğru yaklaşıyorsunuz, limonun yanına doğru yaklaştıkça hissettiğiniz koku daha da artıyor o kokuyu böyle duymaya çalışın. Burnunuzda o kokuyu hissedin. Bıçağa aldınız, limonu kesiyorsunuz, kestiğinizi görün limonu, limonu kestiniz.

Limon iki parçaya ayrıldı ve o limonu keserken o kadar sulu bir limon ki o limondan böyle damlalar yüzünüze doğru sıçradı hatta keserken. Limonu kestiniz.

Limonun sapsarı ve sağlıklı içini gördünüz. Limonu alıp böyle bir bardağa çıkıyorsunuz. Sıkıştıkça suları bayağı bir çıkıyor ve kokusunu daha da keskin biçimde hissediyorsunuz.

Limonun üzerindeki pütürçükleri görmeye çalışın. Hatta elinizle dokunup o limonun pütürçükleri hissedin. O dokusunu, dış dokusunu hissedin. Sapsarı rengini görün.

Ben bu hikayeyi anlatırken bile ağzım sulandı. Bilmiyorum siz dinlerken eğer gerçekten gözlerinizi kapatıp bunu zihninizde canlandırdıysanız ağzınız sulandı mı?  Ama çoğu kişinin şu an ağzı sulanmıştır.

Şu an ne oldu? Gerçekten ortada bir limon var mı? Yok. Fakat buna rağmen ağzım sulanıyor.

Neden? Beynim adeta limonu görmüşçesine ya da kokusunu duymuşçasına tepki veriyor. İşte bunu biz imajinasyon ya da imgeleme ya da zihinde canlandırma tekniği diyoruz.

Zihinde canlandırma tekniği nedir? Zihinde canlandırma tekniğinin üstüne kurulduğu görüş şu. Beyin gerçekten güçlü bir inceleme yaparsa eğer bir süre sonra kurgusal olan ile gerçek olanı ayırt edemez. Yani bir şeyi gerçekten güçlü bir biçimde zihninizde canlandırırsanız yani hayalimi kurarsanız, bir süre sonra zihniniz, beyniniz adeta onu siz gerçekten görüyormuşçasına tepki vermeye başlar ve bununla ilgili beyin hücreleri aktive olmaya başlar.

Peki bu nasıl oluyor? Bununla ilgili ilk bilimsel çalışmalar sporcular üzerinde yapılmış, profesyonel sporcuların çoğu zihinde canlandırma tekniğini zaten kullanırlar.

İlk yapılan araştırmalardan bir tanesi kayak sporuyla uğraşan sporcular üzerinde yapılıyor ve kayak sporuyla uğraşan sporcuların gerçekten bu sporu yaparken vücutlarında hangi kaslar aktivite ve beyinlerinde hangi hücreler aktive ölçmek için çeşitli elektrotlar bağlanıyor ve gerçekten sporu yaptıklarında beyin hücrelerinin hangileri aktive, beyin bölgelerinin hangilerin aktive, kaslarının hangileri aktive ölçülüyor?

Ardından bu sporcular karanlık bir odaya alınıyor ve gözlerini kapatıp bu sporu yaptıkları anı güçlü bir biçimde hayal etmeleri isteniyor.

Çeşitli telkinler veriliyor ve bu arada yine sporcuların vücutlarına ve beyinlerine çeşitli elektrotlar takılmış durumda.

Ölçümler yapılıyor ve bu ölçümlemelerinin sonunda görülüyor ki sporcu gerçekten spor yaparken ve zihninde canlandırırken ki ölçümleri karşılaştırdıklarında bilim insanları görüyorlar ki her iki durumda da beyinde bire bir aynı yerler aktive.

Vücutta ise elbetteki aynı yerler aktive değil. Ancak bazı kaslarda çeşitli ufak kafa hareketlenmeler gözlemleniyor.

Yani bu bize neyi gösteriyor? Bir şeyi gerçekten hayal ettiğinizde de gerçekten yaşadığımızda da beynimizde aynı yerler aktive oluyor. Bu bilginin bana faydası ne? Bu bilginin bana faydası şu.

Ben bu zihinsel imgelemeden ya da zihinde canlandırma tekniğinden nerelerde faydalanabiliriz ondan bahsedeyim. 2 yerde faydalanabiliriz. Bunlardan biri içsel motivasyonunuzu arttırmak için faydalanabiliriz. Mesela.

Zayıflamak istiyorum, videonun da konusu üzeri ya da belli bir mevkiye ulaşmak istiyorum. Ya da belli bir şeyi satın almak istiyorum. Yani bu hedefi koyduktan sonra düzenli biçimde o hedefi her gün zihnimde canlandırdığımda o hedefe ulaştığım anı, mesela diyelim ki 10 kilo vermek istiyorum. 10 kilo zayıf halimi her gün zihnimde canlandırdığım da benim o hedefe ulaşmak için gerekli olan şeyleri yapmaya karşı içsel motivasyonum artıyor yani? O hedefi yapma, ulaşmak için neler yapmam gerekiyor? Spor yapmak mı? Diyet yapmak mı? Bunlara karşı olan motivasyonumu güçlendirmiş oluyor. Yani harekete geçme ihtimalimi arttırıyor bu bir. İkincisi, görünen o ki kaslarımı da etkiliyor.

Yani belli bir miktar gerçekten de zayıflama mı sağlıyor? Nasıl yani diyeceksiniz. Bununla ilgili spor akademileri tarafından yapılmış araştırmalar var. Vücut geliştirme ile ilgilenen kişilerle ilgili yapılmış bir araştırmada bir grup sadece ağırlık çalışıyor. İkinci grup ise ağırlık çalışmanın yanı sıra zihinde canlandırma egzersizi yapıyor ve her iki grup belli bir süre sonra kas gelişimleri karşılaştırıldığında görülüyor ki ağırlık çalışmasının yanı sıra zihinde canlandırma egzersizi yapmış kişilerin kas gelişimleri daha güçlü, daha fazla. Yani evet, zihinde canlandırma tekniği gerçekten de vücudun üzerinde de etkili. İyi güzel, hoş. O zaman ne yaparsan yatacağım.

Kendimizi zayıflamış olarak mı düşüncem? Valla benim size tavsiyem şu sadece bunu kullanmayın. Bunu sporla ve diyetle tabii ki birleştirin. Ama ikisini birleştirdiğinizde daha doğrusu üçünü birleştirdiğimizde spor, diyet artı zihinde canlandırmayı da eklediğinizde. Hem daha motivasyonlu olacaksınız hem de zayıflama miktarınız gerçekten de artacak.

Zihinde canlandırma iyi güzel de peki bu nasıl yapılıyor? Bunu yaparken çok basit. Yatın uzanın bir yere gözlerinizi kapatın gözlerinizi kapatın ve odaklanmanın kolaylaştırıyor çünkü. Yani gözlerim kapalı olmadığı zaman beyne çok sayıda veri girişi oluyor. Dolayısıyla bu odaklanmayı zorlaştırıyor.

Gözlerini kapat, kendini gerçekten o hedefe ulaşmış şekilde hayal et. Kaslarını güçlendirmek, kaslarının güçlenmiş olduğunu ya da zayıflamaksa zayıfladığını hayal et zayıflamış halini hayal et. Ve bir süre sonra göreceksin ki gerçekten de eğer bir diğer yapman gereken şeyleri de yaparsan senin içsel motivasyonun üzerinde ve zayıflama üzerinde etkisi var.

Bunu yaparken olabildiğince bütün duyu organlarını işin içerisine sok.

Yani ki diyelim ki kendine zayıflamış olarak hayal ediyorsun.

1, renkleri işin içerisine sok. Mesela nasıl bir ortamdasın? Renkleri olabildiğince canlı gör. Hangi kıyafet var üzerinde? Ne renk? O kadar parlak bir şekilde imgele ki zihninde rengi bir kere kullan. 2, Kokuları kullan. 3, Dokunsal duyusal durumu kullan yani. Mesela o sırada eser rüzgarı hissetmeye çalış. Olabildiğince konsantre ol yani. Bu görüntüye olabildiğince güçlü bir imgeleme yap ki ne kadar güçlü yaparsan

O imgelemeyi, etkisi o kadar güçlü olacak içsel motivasyonunu artırması açısından ve belki de yağlarını ve kasları etkilemesi açısından.

Şimdi düşüncelerimiz, duygularımız gerçekten de bedenimizi etkiliyor. Zihnimizi gerçekten de bedenimizi etkiliyor. Bununla ilgili yapılmış çok araştırma var ama bunlar böyle. Topluca görebileceğim kitaplardan bir tanesini önermek istiyorum. Stanford Üniversitesi’nde Profesör Doktor Bruce H. Lipton

Kendisi hücre biyoloğu, hücre biyoloğu. Kendisi aynı zamanda da genetik ve ilgili çalışıyordu zannediyorum. Evet, genetik bilimci ve hücre biyoloğu Profesör Doktor Bruce H. Lipton’ın düşüncelerimizin, duygularımızın, hücrelerimizi vücudumuzu dokularımızı, organlarımızı nasıl etkilediğine dair bir sürü araştırma sonucuna yer verdi. Güzel bir kitap. Eğer bu konuları ilgiliyse bunu öneririm.

İyi zayıflamalar dilerim o halde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir