PSİKOLOJİNİN KARANLIK ÜÇLÜSÜ – Karanlık Kişilik Özellikleri Testi – Kendini Test Et!

Acımasız seri katiller ya da milyonlarca insanın ölümüne sebebiyet veren diktatörler, insanların ne kadar kötü olabileceğini çoğumuz haberlerden, belgesellerden, arşiv görüntülerinden, filmlerden ya da kitaplardan görebiliyoruz. Çoğumuz için bu tür uç insanlarla karşılaşmak oldukça düşük bir ihtimal. Ancak yine de toplumda bu uç insanlarla benzer kişilik özelliklerini daha düşük seviyelerde gösteren kişiler mevcut ve bu kişiler dikkat çekmeden yaşamlarını sürdürüyorlar. Karanlık üçlü terimi, psikolojide bazı ortak kötü niyetli özellikleri paylaşan ancak temelde birbirinden farklı olan üç negatif kişilik özelliğine karşılık gelir. Bunlar. Narsizm, Makyavelizm ve Psikopatidir. Bu videoda önce kısaca bu üç kişilik özelliğine ve karanlık üçlüye değineceğiz. Ardından uygulayacağımız mini bir testle karanlık üçlüye ne kadar sahipsiniz bunu görebileceksiniz. Daha sonra ise karanlık üçlünün karşısında yer alan aydınlık üçlüden bahsedeceğiz. Böylelikle karanlık tarafta mısınız yoksa aydınlık tarafta mı bunu görebileceksiniz. Karanlık üçlünün birincisi narsizm. Narsizm, bir su birikintisinde kendi görüntüsünü gören ve buna aşık olan ve sonunda da boğularak ölen Narkissos mitinden gelmektedir. Kısaca narsist insanlar kendini aşırı derecede beğenen, kibirli, bencil, empati den yoksun ve eleştiriye karşı aşırı duyarlı kişilerdir. Üçlü de ikinci kenarımız Makyavelcilik. On altıncı yüzyıl siyasetçisi ve diplomatlarından Niccolò Machiavelli’den gelmektedir. 1513’de yazdığı kitabı Prens’te siyaset alanındaki kurnazlıklardan ve aldatma sanatlarından bahsediyordu. Kısaca hedefe doğru giderken her yol mübahtır anlayışı olarak da özetleyebileceğimiz Makyavelcilikle ilişkili kişilik özellikleri arasında. Kişisel çıkarı için her şeyi yapabilme, bencillik, diğerlerini manipüle etme, ikiyüzlülük ve empatiden yoksun olma görülebilir.

Karanlık üçlüde, üçüncü kenarımız psikopati. Psikopat kişilerin özelliklerine baktığımızda daha önce başka bir videonuzu da detaylı bir şekilde anlatmıştım hatırlarsanız. Diğerlerinin acılarına, diğerlerinin duygularına karşı duyarsız olma, dürtüsellik, dürtülerini engelleyememeye, empatiden yoksun olma, çok kolay bir şekilde yalan söyleyebilme, hatta kronik olarak yalancılık, empati ve pişmanlık eksikliği ve diğerlerini manipüle etme özellikleri vardı. Peki bir insanda ya da sizde karanlık üçlü özelliklerinden bulunup bulunmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Bunun için 2010 yılında Western Florida Üniversitesi’nden Doktor Peter Johnson ve Gregory Webster  tarafından geliştirilen karanlık üçlü ölçeğinin maddelerine bir bakalım isterseniz. Bu ölçeğin Türkçeye de uyarlaması yapılmış durumda şu an. Biraz sonra size bu ölçekteki 12 maddeyi sayacağım. Cümleler halinde sayacağım bu maddeleri lütfen dikkatlice dinleyin ve bu maddelerin size ne kadar uyduğunu 1 ila 7 arasında puanlayın. Eğer birazdan size söyleyeceğim cümleler sizi hiç uymuyorsa o madde için kendinize 1 puan verin. Eğer tamamen sizi yansıtıyorsa, çok uyuyorsa 7 puan verin. Eğer bunun aralarında bir yerde ise 1 ve 7 arasında ne kadar uyuyorsa buna göre bir puanlama yapın. Her bir madde için ayrı bir puan vereceksiniz kendinize. Şimdi cümlelere geçelim. Birinci maddemiz istediklerini elde etmek için insanları manipüle edebilirim. İkinci cümleniz istediklerimi elde edebilmek için hile ve yalana başvurduğum olmuştur. Üçüncü cümlemiz ise istediklerimi elde edebilmek için insanlara iltifat ettiğim olmuştur. Dördüncü maddemiz kendi amaçlarına ulaşabilmek için insanları kullanabilirim. Beşinci madde yaptıklarımdan dolayı vicdan azabı duymama eğilimindeyim. Altıncı maddemiz davranışlarımın ahlaki olup olmaması beni ilgilendirmez.

Yedinci maddemiz insanlara karşı kayıtsız ve duyarsız olabilirim. Sekizinci madde insanlara karşı küçümseyici davranışlarda bulunabilirim. Dokuzuncu madde Başkalarının bana hayranlık duymasını isterim. Onuncu maddemiz başkalarının beni dikkate almasını isterim. On birinci maddemiz prestij ve statü sahibi olma eğiliminde miyim? On ikinci maddemiz başkalarının bana iltimas göstermesini bekleme eğilimindeyim. Evet ölçeğimizin maddeleri bu kadar. Her bir maddeye 1 ila 7 arasında bir puan vermemiz gerektiğini söylemiştim. Her bir maddeye 7 puan verseniz dahi en yüksekte 84 puan almış oluyorsunuz. Toplamda aldığınız puan 84’e ne kadar yakınsa, ne kadar yüksekse karanlık üçlü eğilimlerine sahip olma olasılığınız o kadar yüksek demektir. Efendim, kişiliğin karanlık üçlüsü olur da aydınlık üçlüsü olmaz mı? O da olur. Onu da üretmiş araştırmacılar, insan doğasında bulunan ve karanlık üçlünün sahip olduğu özelliklerin tam zıttı olan aydınlık üçlüyü belirlemiş araştırmacılar buna göre bu aydınlık üçlünün birinci elemanı. Hümanizm, yani her insanın saygıyı ve değeri hak ettiği inancı ikinci kenarımız İnsanlığa inanç, yani her bireyin aslında özünde iyi olduğuna dair inanç, mesela iyi insanların sayısının daha çok olduğuna inanmak gibi Aydınlık Üçlünün üçüncü elemanı Kantçılık, yani diğer insanları kendi amacımıza hizmet eden birer araç olarak görmemek. Yani kendi oyunumuzda piyonlar gibi görmemek mesela. Açıklama kısmına koyduğum birkaç tane test linki var. Bunlar tabii bilgi vermesi amaçlı hazırlanmış testler. Bu testleri doldurarak gücün karanlık tarafında mısınız yoksa aydınlık tarafında mısınız? Daha net görebilirsiniz. Efendim son söz olarak güç sizinle olsun ve mümkünse dengede olsun.

*****************Testler**********************

https://www.idrlabs.com/tr/karanlik-uclu/testi.php https://www.idrlabs.com/tr/aydinlik-uclu/testi.php https://scottbarrykaufman.com/lighttriadscale/

1 Yorum

  1. Bence yazdığın yazı çok uzun ve kelimelerin anlamını yazdığın halde bazı insanlar anlamaya bilir hafızam kötü olduğu ve okumaya üşendiğim için biraz göz gezdirip yorumladım her insanda sorgu merak bencillik vardır bence insanlar ne karanlık nede aydınlık taraftalar bence

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir