ÖZ GÜVEN TESTİ – Ne kadar Öz güvenlisin?

Kendine güven kendini bilmekle başlar. Peki acaba sizin öz güven düzeyiniz ne durumda biliyor musunuz? Gelin bunu bilimsel bir ölçekte değerlendirelim. Bu videoda kullanacağımız öz güven testi Profesör Doktor Ahmet Akın tarafından geliştirilmiştir. Bu ölçeğin psikometrik özellikleri ve ilgili bilimsel çalışmaları merak edenler varsa bunları bulabileceğiniz bir linki videonun açıklama kısmına ekleyeceğim. Gelelim testimize. Bu testte biraz sonra size tam 33 tane madde sayacağım. Her bir maddeyi dikkatle dinlemenizi ve saydığım bu madde sizi ne kadar yansıtıyor, size ne kadar uyuyor? Bunu düşünüp kendinize bir puan vermenizi isteyeceğim. Yalnız bunu yaparken puanları birazdan sayacağım ama bunu yaparken lütfen olmasını istediğiniz siz değil, gerçekte olan sizi düşünüp kendinizi değerlendirin. Aksi taktirde bize çok fazla bir bilgi sağlamaz. Yani hayallerinizdeki size dair bir bilgi verir. Gerçekte var var olan size dair değil biraz sonra okuyacağım maddelerde. Eğer okuduğum madde size tamamen uyuyorsa evet ya ben buyum diyorsanız o zaman kendinize 5 puan verin. Eğer bu ifade genellikle sizi yansıtıyorsa o zaman kendinize 4 puan verin. Eğer bu ifade size sık sık uyuyorsa, o zaman bu durumda kendinize 3 puan verin. Ben nadiren böyleyim diyorsanız o zaman kendinize 2 puan verin. Eğer bu ifade sizi hiç yansıtmıyorsa o zaman kendinize 1 puan verin. Kendimi başarılı bir insan olarak görürüm. Başkalarının yanında heyecanımı kontrol edebilirim. Seçimlerinde başkalarına bağımlı değilimdir. Yaşamdaki zorluklarla baş edebilirim. Benim için aşılamayacak sorun yoktur. Başkalarının görüşlerine saygı gösteririm. Problemlerin üstesinden gelebileceğime inanırım. Sosyal etkinliklere katılmaktan çekinmem. Verdiğim kararların arkasında dururum. Kendi kendime yapabileceğime inanırım.  Aktif birisi olduğumu düşünürüm. Özeleştiri yapabilirim. Anlamadığım konularda başkalarını da soru sorar bilirim. Yeni girdiğim ortamlara uyum sağlarım. Kendimle barışık bir insanım. Gerektiğinde sonuna kadar hakkımı savunurum. İstediğim şeyleri elde etmek için mücadele edebilirim. Kendimi rahat bir şekilde ifade edebilirim. Kendimi ve başkalarını olduğu gibi kabul ederim. Çevremde yeteri kadar güvenebileceğim bir insan vardır. Sorumluluk almaktan çekinmem. Diğer insanların eleştirilerini anlayışla karşılayabilirim. Sıkıntılı anlarımda bile olumlu düşünmeye çalışırım. Ön plana çıkmaktan korkmam. Başarısız olduğumda hemen pes etmem. Başka insanlarla kolaylıkla iletişim kurabilirim. Değerli birisi olduğuma inanırım. Kolay arkadaş edinebilirim. Düşüncelerimi ifade ederken başkalarından çekinmem. Kolay karar verebilirim. Sosyal bir insan olduğuma inanırım. Kendimi severim. Ve 33’üncü maddemiz.

Başka insanların övgülerini hak ettiğimi inanırım. Gelelim puanlamamıza. Şimdi verdiğiniz tüm puanları toplayın ve bu genel toplamı 33’e bölün. Bu bölümden elde ettiğiniz puan eğer 2 buçuk puanın altındaysa bu bize öz güveninizi ne yazık ki düşük düzeyde olduğunu gösteriyor. Öz güven becerilerinizi destekleyebilmek için neler yapabileceğiniz ile ilgili videolarımıza ulaşmak isterseniz bu videolarla ilgili oynatma listemizin linkini baştaki yoruma sabitleyeceğim oradan bulabilirsiniz. Eğer ortaya çıkan puan iki buçuk ile üç buçuk arasındaysa orta düzeyde anlamına geliyor Öz güven düzeyiniz. Üç buçuk ve üzerindeyse yüksek düzeyli bir öz güveni bize gösteriyor. Bu test aynı zamanda iç öz güven ve dış öz güven adı verilen boyutlarımızı da ölçüyor. İç öz güvenle ilgili özelliklerimiz, bireyin kendini tanıması, kendi sınırlarını bilmesi, güçlü ve zayıf yönlerinin farkında olması, kendisine hedefler belirleyebilmesi, kendini sevmesi ile ilgili özellikler. Dış çevre ve sosyal yaşamları ile ilgili öz güvenlerine yönelik birtakım özellikleri içeriyor. Kolay iletişim kurabilme, kendini sağlıklı bir biçimde ifade edebilme, duygularını kontrol edebilme ve risk alabilme gibi özellikleri içeriyor. Bu becerilerdeki öz güven düzeyinizi merak ediyorsanız, ekranda görmüş olduğunuz ilgili maddelere verdiğiniz puanları toplayıp madde sayısına bölerek genel durumunuzu görebilirsiniz.

Kişisel gelişim ve psikolojiyle ilgili konular eğer ilgi alanınız içindeyse kendinizi daha yakından tanımak, güçlü ve gelişime açık yönlerinizi fark etmek ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız, özellikle duygularla baş edebilme, stres ve anksiyete ye karşı sağlam durabilme gibi becerilerinizi konusunda daha da fazla güçlenmek istiyorsanız bu kanalda bunlarla ilgili her hafta yeni videolar yükleniyor. Eğer bu videolardan haberdar olmak istiyorsanız kanala abone olmayı lütfen unutmayın. Videoyu beğendiyseniz beğen tuşuna basmayı ve aşağıda yorum yaparak bizi desteklemeyi de unutmazsanız sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir