İNTERNET ve TELEFON BAĞIMLILIĞI TESTİ – BAĞIMLI MISIN?

Pandemi ile beraber ne yazık ki sosyalleşmemiz son 2 yıldır fazlasıyla baltalandı ve bizler her zamankinden fazla internette vakit geçirir olduk. Uzun süreler internet ve sosyal medyada vakit geçirmenin fiziksel ve ruhsal sağlığa olumsuz etkileri üzerine çok sayıda bilimsel çalışma var. İnternet ya da telefon bağımlısı haline gelmeye başladığınızda gitgide bunlara ayırdığınız süre artmaya başlıyor. Her geçen gün bunlarda biraz daha fazla vakit geçirmeye başlıyorsunuz. Bir süre sonra artık bunlardan uzak kaldığınızda kaygı, öfke, üzüntü gibi yoksunluk belirtileri göstermeye başlıyorsunuz ve bir süre sonra iş, okul ve sosyal hayatınız ve ilişkileriniz bundan olumsuz anlamda etkilenmeye başlıyor. Yok canım benimkisi o kadar değil mi diyorsunuz bilmem. Gelin bir test edelim. Dr. Kimberly Young tarafından geliştirilen ve Türkiye’de geçerlik güvenirlik çalışması 2008 yılında Özlem Çakır Balta ve Mehmet Barış Horzum tarafından yapılan internet bağımlılığı testini uygulayacağız. Biraz sonra size 20 tane soru soracağım. Her bir soru için kendinize bir puan vermenizi isteyeceğim. Bu soruları cevaplarken lütfen interneti iş ya da okul dışında kullandığınız zamanları düşünerek cevap verin. Yani iş için ya da okul için kullandığınız internet sayılmıyor. Sorunuzun cevabı nadiren ise kendinizi 1 puan verin. Zaman zaman ise 2, Sık sık ise 3, Çoğu zaman ise 4, Her zaman ise 5 Puan verin. Testin sonunda her bir sorudan aldığınız puanı toplayacağız. Hazırsanız birinci sorumuzla başlayalım. İnternete girdiğinizde düşündüğünüzden daha uzun süre kaldığınızı ne sıklıkla fark ediyorsunuz? İnternette daha fazla kalmak için evdeki sorumluluklarınızı ne sıklıkla ihmal ediyorsunuz? İnternetin heyecanını, dostlarınızın yakınlığına ne sıklıkla tercih ediyorsunuz? İnternet üzerinden ne sıklıkla yeni biriyle arkadaşlık kuruyorsunuz? Hayatınızdaki insanlar internette geçirdiğiniz süre konusunda ne sıklıkla şikayet ediyorlar? İnternette geçirdiğiniz zaman nedeniyle derslerinizde ne sıklıkla problem yaşıyorsunuz? Bir şey yapmadan önce e-mailiniz ne sıklıkta kontrol ediyorsunuz? Dersteki performansınız ya da üretkenliğiniz internet sebebiyle ne sıklıkta düşüyor? İnternette ne yaptığınız sorulduğunda ne sıklıkla saldırgan ya da ketum oluyorsunuz?

Hayatınızla alakalı sizi rahatsız eden düşünceleri ne sıklıkta internet kullanarak uzaklaştırmaya çalışıyorsunuz? Kendinizin ne sıklıkta tekrar ne zaman internete girebileceğinizi düşünürken buluyorsunuz? İnternetin olmadığı bir hayatın boş, keyifsiz ve sıkıcı olabileceğini ne sıklıkta düşünüyorsunuz? İnternette iken meşgul edildiğinizde ne sıklıkla bağırıyor, sinirleniyor ya da öfkeleniyorsunuz? Geç vakitlere kadar internette olduğunuz için ne sıklıkta uykusuz kalıyorsunuz? İnternette olmadığınızda interneti ne zaman geri döneceğinizi ya da internette olduğunuzu ne sıklıkla hayal ediyorsunuz? İnternette iken ne sıklıkla kendinizi birkaç dakika daha derken buluyorsunuz? İnternette geçirdiğiniz vakti ne sıklıkla azaltmaya çalışıyor ama başaramıyorsunuz? İnternette ne kadar kaldığınızı saklamaya ne sıklıkta çalışıyorsunuz? Arkadaşlarınızla dışarı gitmek yerine internette kalmayı ne sıklıkta tercih ediyorsunuz? İnternet kullanmadığınız zaman ne sıklıkta depresif, huysuz, kaygılı oluyor ve interneti kullanmaya başladığınızda geçtiğini hissediyorsunuz? Peki gelelim sonuçlara. Efendim aldığınız puan ne kadar yüksekse internet bağımlılığınız o kadar yüksek seviyede demektir. 20-49 puan arası aldıysanız, ortalama bir internet kullanıcısısınız. Bazen biraz fazla internette kalabiliyorsunuz. Ancak genel olarak kendinizi kontrol edebiliyorsunuz. Eğer 50-79 puan arası aldıysanız ortalamanın üzerinde bir puan aldınız. Dikkatli olmanız belki ve yardım almanız gerekiyor olabilir. İnternetin hayatınız üzerindeki etkilerini biraz daha somut şekilde görmeye çalışın ve gerekirse bir uzmandan yardım alın. 80-100 puan arası aldıysanız ortalamanın oldukça üzerinde bir puan aldınız demektir. 1 Internet bağımlısı olabilirsiniz. Internet hayatınızda ciddi problemlere sebebiyet verebilir.

Lütfen bununla ilgili bir önlem alın ve gerekirse profesyonel bir destek alın. Peki gelelim cep telefonuna cep telefonu ile ilişkiniz nasıl? Biraz sonra soracağım sorulara evet ya da hayır diyerek cevap vermenizi istiyorum. Ve soruların sonunda evetlerinizi ve hayırlarınızı sayın kaçtane evetiniz kaç tane hayırınız var? Birinci durum uyuduğunda cep telefonum ulaşabileceğiz bir yerde durur. Evet mi hayır mı? Cep telefonumu her zaman yanımda taşırım. Cep telefonumu sık sık kontrol ederim. Cep telefonumu kullanmaktan günlük işlerime vakit ayıramıyorum. Kendimi kötü hissettiğimde cep telefonumu kullanmak bana iyi gelir. Başkalarıyla yemekte veya sohbette birlikteyken bile sık sık cep telefonumu kullanırım. Cep telefonunu kullanmadığım zamanlarda kendimi kötü hissederim. Bu cümlelerden en az 5 tanesi sizin uyuyorsa. Siz de bir cep telefonu bağımlısı olabilirsiniz. Tabii burada aslında sayılar kadar her bir maddenin sıklığı ve şiddeti de çok çok önemli. Yani belki tek bir maddeye evet dediğiniz ama o kadar büyük bir yoğunlukta ki hayatınızı ciddi anlamda etkiliyor. O zaman da yine bağımlılıktan söz edebiliriz. Herhangi bir bağımlılığınız varsa bu ister telefon bağımlığı olsun, ister internet bağımlı, ister şeker bağımlılığı, ister çikolata bağımlılığı her ne bağımlılığınız olursa olsun size faydalı gelebilecek bir yöntemi dopamin detoksu isimli videoda anlatıyorum. Bu videodan sonra şuradan o videoyu ulaşmanıza öneririm. Bu arada eğer bu tarz testler ve kendinizi daha yakından tanımak ilginizi çekiyorsa yine kanalımızdaki psikolojik testler başlıklı oynatma listesine tıklamanızı öneririm. Burada çok sayıda kendinizi daha yakından tanımanızı sağlayacak test bulacaksınız. Kişisel gelişim ve psikoloji eğer ilgi alanınız içerisinde ise her hafta iki yeni video yüklediğimiz kanalımıza abone olmayı ve bildirim zilini açmayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir