BU MEDİTASYON İLE SIKINTILARIMIZI SAVURUYORUYUZ

Karahindiba çiçeklerini bilir misiniz? Şeytan Tüyü diye de bilinir. Çocukken bunları toplayıp, üfleyerek dağıtmaya bayılırdım. Biraz sonra yapacağımız meditasyonda zihinde görselleştirmenin gücünü de kullanarak acılarımıza, sıkıntılarımıza da aynen böyle üfleyeceğiz ve onların dağılıp, savrulup, yok olmalarını izleyeceğiz.

Meditasyona geçmeden önce, lütfen izin verin, özellikle ilk defa meditasyon deneyenler genellikle çok zorlandıklarını belirtirler. Çünkü hiçbir şey düşünmemeye çalışırlar ve bu meditasyonun amacı değildir. Meditasyon sırasında düşünce gelmesi ya da dikkatinin dağılması oldukça normaldir. Bu fark edildiğinde, nazikçe dikkati tekrar meditasyona ve yönergelerimize odaklamak önemlidir.

Şimdi rahat bir pozisyona geçin, gözlerinizi kapatın ve meditasyona kendinizi bırakın. Gözler kapalıyken normal nefes ritminizi alıp verin. Nefes aldığınızda burun yolundan bıraktığı hisse odaklanın; bu his sıcaklık ya da soğukluk olabilir. Nefes alırken ve verirken burnunuzdan, soluk borunuzdan geçişini ve bıraktığı hisleri fark edin. İsterseniz nefesi beyaz bir ışık gibi düşünebilir, bedeninizden geçişini gözünüzde canlandırabilirsiniz.

Ardından dikkatinizi kalçanıza yönlendirin, oturduğunuz koltukla temasını ve basıncı hissedin. Her nefeste ağırlığınızı biraz daha koltuğa verin, kalçanızın koltukla temas noktalarını hissedin. Şimdi dikkatinizi ayaklarınıza çevirin, ayaklarınızın yerle temas kurduğu noktaları fark edin. Ayak tabanlarınızda nasıl bir his var, ayakkabılarınızı hissediyor musunuz, belki de çoraplarınızı? Şu anda ayaklarınız sıcak ya da soğuk mu, hissedin.

Daha sonra dikkatinizi karın bölgenize verin, nefes aldıkça karnınızın şişip inip inmediğini gözlemleyin. Burada doğru ya da yanlış yok, sadece olanı fark edin ve yargılamadan gözlemleyin. Devam ederken dikkatinizi omuzlarınıza verin, rahatlar mı, gergin mi? Dikkatinizi çeneye, dile ve dişlere yönlendirin, rahatlar mı, gergin mi? Dilerseniz onları gevşetebilirsiniz.

Şimdi sizi rahatsız eden bir duyguyu düşünün, bu duygu korku, kaygı, üzüntü olabilir ya da buna bağlı bir bedensel rahatsızlık da olabilir. Bu duygu ya da rahatsızlık seviyesine on üzerinden bir puan verin. Bu duyguyu hissettiğiniz bölgeyi düşünün, belki göğsünüz, karnınız veya başınız. Fark edin ve o bölgeye odaklanın.

Şimdi bu bölgede bir karahindiba olduğunu hayal edin, kocaman, kabarık, beyaz tüylerle kaplı. Üstündeki tüyler, sizin duygularınızı taşıyor. Nefes alıp verirken bu karahindiba çiçeğine üfleyerek tohumlarınızın rüzgarla etrafa saçıldığını hayal edin. Bu tohumlar sıkıntılarınızı ve rahatsızlıklarınızı dağıtıyor. Birkaç dakika boyunca bu hissin keyfini çıkarın.

Son olarak derin bir nefes alın ve gözlerinizi açın. Şimdi rahatsızlık seviyesine tekrar bir puan verin ve bu deneyimi yorumlarda paylaşırsanız sevinirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir